Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgi724/public_html/wp-includes/kses.php on line 894
Adaçayının Faydaları, Adaçayı Nelere İyi Gelir | Bilgi 7/24

Adaçayının Faydaları, Adaçayı Nelere İyi Gelir

adacayinin-faydalari-adacayi-nelere-iyi-gelir

Adaçayı hem Türkiye’de hem de dünya genelinde kurutulduktan sonra çayı içilen bir bitkidir. Neredeyse bütün bitkilerin olduğu gibi adaçayınında insan sağlığı, cilt bakımı vb. konularda pek çok yararı bulunmaktadır.

Adaçayının Faydaları

• Adaçayının bilinen en önemli faydalarından ilki strese ve depresyona iyi gelmesidir. İçinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde stres ile başa çıkar.

• Düzenli ve günlük olarak tüketilen adaçayı kalp sağlığına iyi gelmektedir. Kalp ritmini düzenler.

• Soğuk algınlığına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle kış aylarında insanların en çok yakalandığı hastalıklardan olan grip, soğuk algınlığı, nezle gibi rahatsızlıklara karşı adaçayı direnç göstermektedir.

• Uyku problemi olanlar için sinir sistemini düzenleyici bir etkiye sahiptir.

• Adaçayı saç bakımı içinde oldukça faydalı bir bitkidir. Adaçayından çıkan yap ile saç derisine yapılan masaj saç dökülmesini önlemektedir.

• Kan dolaşımını artırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasında yardımcı olur. Aynı zamanda selülit tedavisi için önemli bir bitkidir.

• Çağımızın en önemli hastalıklardan bir tanesi olan Alzheimer’e karşı yardımcı olur. Beyin fonksiyonlarını geliştirdiği bilinen faydaları arasındadır.

adacayinin-faydalari-adacayi-nelere-iyi-gelir

adacayinin-faydalari-adacayi-nelere-iyi-gelir

Adaçayının Kullanım Alanları

Adaçayının kullanım alanlarından en önemlisi bilindiği üzere alternatif tıptır. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar için kaynatılarak çayı içilir. Adaçayının bir diğer kullanım alanı ise sirkesidir. Adaçayı sirkesi, yaklaşık bir avuç adaçayının doğal sirke içerisinde bekletilmesi ile elde edilir. Adaçayı sirkesinin masaj alanında kullanıldığı ve insanlar üzerinde canlandırıcı ve rahatlatıcı bir etkisi olduğu söylenmektedir.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgi724/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.