Adana Gezi Rehberi – Gezilecek Görülecek Yerler

Adana-Gezi-Rehberi-Gezilecek-Gorulecek-Yerler

Adana Gezilecek Görülecek Yerler

Akdeniz Bölgesinde bulunan bir il olan Adana sadece turizm açısından ele almak yanlış olur. Adana hem tarım, sanayi, ticaret ve turizm şehridir. Bu şehri gezmek sizlere çok iyi olacaktır. Yılların tarihi birikimi olan Adana birçok antik kente de sahiptir. Gerçek bir güzelliği sahip olan Adana ili çok gelişmiştir.

adana-tas-kopru

adana-tas-kopru

Adana’da Tarihi Mekanlar

İlk önce sizlere Adana Taş Köprü‘yü tanıtayım, araç trafiğine açık olan en eski taş köprü olan bu köprü günümüzde de trafiğe açıktır. Bu köprü Adana’nın sembolü haline gelmiş bir köprüdür. Önceleri 24 gözlü olan bu köprü şimdi ise 16 gözlü olmuştur. Adana Ulu Cami, Ramazanoğulları döneminde 1541’de tamamlanan bu köprü tarihi bir köprüdür. Merkez Cami’den sonra en büyük camidir. Ayrıca bu cami Memluklar’ın mimari tarzını yansıtmaktadır. Adana Arkeoloji Müzesi, 2014 yılında geçici olarak ziyarete kapatılan bu müzede Adana bölgesindeki kazı sonuçları çıkarılan kalıntılar burada sergilenmektedir.

adana-merkez-park

adana-merkez-park

Adana’nın Tarih ve Cennet Köşeleri: Parklar

Adana Merkez Park ise devasa bir botanik cennet alanıdır. Çünkü yemyeşil alanıyla bol nefes alabileceğiniz bir yerdir. Avrupai merkez parkın bir örneği olan bu park uzun çimlere sahiptir. Tarihi Kazancılar Çarşısı, geleneksel Anadolu Kapalıçarşı benzeri olarak yapılmıştır. Burada her türlü dükkân bulunmaktadır. Büyük Saat, Türkiye’nin en büyük saatidir. 1881 de hizmete açılan bu saat belediyenin armağanı olan bu satın kubbesi de vardır. Adana Çarşı Hamam, 1529 yılında yapılan bu çarşı yine Ramazanoğulları yapmıştır. Yarım gün kadınlara yarım gün erkeklere hizmet vermiştir. Adana Etnografya Müzesi ise Adana bölgesinde bulunan bir müzedir. Girişleri ücretsizdir.

Çoban Dede Parkı ve Çoban Dede Türbesi gündüz ibadetler gece ise gezmek amacıyla hizmet vermektedir. Seyhan Barajı, Akdeniz’e dökülen en büyük nehir olan Seyhan nehri doğal bir güzelliği vardır. Adana Atatürk Evi ve Müzesi, 1923 de Atatürk ziyaret ettiği bu evde daha sonra müze olarak hizmete açılmıştır. Dilberler Sekisi, Seyhan nehri kısmında yapılmış olan bir sekidir. Yürüyüş ve hizmete açılmıştır.

adana-misis-kenti

adana-misis-kenti

Adana’nın Gezi Alanları

Adana çevresinde de gezmek amacıyla pek çok yer vardır. Misis Kenti, Şahmeran Kalesi, Şar Antik Kenti, Varda Köprüsü, Feke Kalesi, Adana sahilleri gibi pek çok yer vardır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.