Adıyaman Gezi Rehberi – Gezilecek Görülecek Yerler

Adiyaman-Gezi-Rehberi-Gezilecek-Gorulecek-Yerler

Adıyaman Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve dünyaca ünlü Nemrut dağına ev sahipliği yapan Mezepotamya’nın göbeğinde büyümüş bir şehirdir. Nemrut dağının yer aldığı Adıyaman yıllarca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Çeşitli kültürlerin yaşandığı Adıyaman’da Nemrut dağının yanı sıra çeşitli tarihi eserler de yer almaktadır. Bugünkü gezi rehberi bölümümüzde hep birlikte Adıyaman’ı geziyoruz.

Kommagene İmparatorluğu’ndan kalan bu anıtlar Adıyaman’da bulunmaktadır. Dünya kültür mirası listesinde yer alan Adıyaman Türkiye için önemli bir turistik gelir kaynağıdır. Peki, Adıyaman’a gittiğinizde sadece Nemrut dağını mı ziyaret etmelisiniz. Bu sorunun cevabı tabi ki de hayırdır. Adıyaman’da Nemrut dağının yanı sıra çeşitli tarihi mekânlar yer almaktadır. Sizler için Adıyaman da gezilecek yerleri araştırdık. İşte bu makalemiz de Adıyaman hakkında istediğiniz her bilgiyi bulabileceğinizi umut ediyorum. O zaman ne duruyoruz haydi hemen başlayalım…

adiyaman-nemrut-dagi

adiyaman-nemrut-dagi

Adıyaman’da gezilecek ve görülecek yerler: Nemrut Dağı Milli Parkı, Gerger Kalesi, Adıyaman Yeni Kale, Cendere Köprüsü, Antik Kentler, Camiler, Kasabalar, Mağaralar, Müzeler şeklinde sıralanmaktadır.

adiyaman-cendere-koprusu

adiyaman-cendere-koprusu

Adıyaman çeşitli kültürlere ev sahipliği yaptığı için yıllar boyunca birçok tarihi kalıntı kalmıştır. Ayrıca Adıyaman’a yolunuz düştüğünde mutlaka Güney Doğu Anadolu mutfağının yemeklerinden tatmalısınız. Yıllarca her medeniyetten kesitler alan Güney Doğu Anadolu kadınları sizleri çeşitli yemekleri ile büyüleyeceklerdir. Ayrıca, Adıyaman yıllar boyunca topraklarında barındırdığı çeşitli arkeolojik kalıntıların ev sahipliğini yaptığı Adıyaman Müzesi, yıllar önce atalarımızdan kalan kültürel mirasımız hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz bir kültürel merkezdir.

Mezopotamya’da yer alan bu mistik şehrin sokaklarında gezerken kendinizi adeta tarihin sayfaların da geziyormuş gibi hissedeceksiniz. Kürt, Türk, Süryani, Arap, Çerkez, Hıristiyan kısacası her milletten her ırktan her dilden insanın yer aldığı Adıyaman’da çeşitli milletten çeşitli ırktan insanın yer alması ile Adıyaman da çeşitli kültürler ve bu kültürler sonucunda da çeşitli insanlar yaşamaktadır. Zengin bir kültürel mirasa sahip olan Adıyaman gün geçtikçe daha da gelişmekte ve güzelliğine güzellik katmaktadır. Adıyaman’a yolunuz düşerse size Adıyaman’ın beldelerini de gezip görmenizi tavsiye ederim.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.