Ağrı Gezi Rehberi- Gezilecek Görülecek Yerler

agri-gezi-rehberi-gezilecek-gorulecek-yerler

Ağrı ili yurdumuzun doğu Anadolu bölgesinde bulunan birçok kültüre ev sahipliği yapmış, birçok gezilecek tarihi ve turistik mekânlar barındıran bir ilimizdir. Hz. Nuh’un gemisinin indiği söylenen ağrı dağı, Ağrı ilimiz sınırları içindedir.

Kerem ile Aslı hikâyesini bilmeyen yoktur. İşte Kerem ile Aslının büyük aşkı Ağrı ilimizde yaşanmıştır. İsfahan Padişahının oğlu Kerem, Keşişin kızı Aslı’ya Ağrı’da aşık olmuştur. Ve hatta yeri de tam olarak Keşişin Bahçesidir. Keşişin bahçesi Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindedir. Keşişin Bahçesindeki muhteşem yeşilliği sihri her sene yüzlerce turist çekmektedir. Yerli ve yabancı turistler buraya uğramadan Ağrı ilini terk etmiyorlar. Sizin de kesinlikle görmeniz gereken doğa harikası bir yer.

agri-ishak-pasa-sarayi

agri-ishak-pasa-sarayi

İshak paşa sarayı, Türk sarayı geleneklerine göre inşa edilmiş, 1784 yılından beri korunarak günümüze kadar gelmiştir. Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesindedir. Hemen altında muhteşem doğal güzelliğiyle keşişin bahçesi bulunur. Selçuklu ve Osmanlı mimarisi, Türkistan mimarisiyle harmanlanmış ve ortaya bu harikulade yapı çıkmıştır. Mimarisi ile turistlerin de ilgi odağı halindedir İshak paşa sarayı ve kesinlikle görmeniz gereken yapılardandır.
Avnik kalesi, Ağrı’da özellikle dağcıların ilgisini çeken, kalesiyle çok eskilere gitmenizi sağlayan, termal sularıyla da ünlü, Diyadin ilçesinde bulunan bir yerdir. Urartulardan günümüze gelene kadar çok az bir kısmı muhafaza edilebilmiştir. Ancak yaşanmışlıkları hala etkisini göstermekte ve yerli ve yabancı turistlerin ilgisini hala çekmektedir.

agri-meteor-cukuru

agri-meteor-cukuru

Dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunmaktadır. 1892 senesinde düşen bir göktaşının açtığı çukur her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.
Türkiye’nin en büyük dağı Ağrı dağı, dağcılıkla uğraşanlar için çok caziptir. Volkanik bir dağdır Ağrı dağı ve üzerindeki karın hiç erimemesi ile de meşhurdur.

Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi, Ağrı’nın Eleşkirt ilçesinde bulunmaktadır. Bu kayak merkezi etrafına yapılan oteller ve sosyal tesislerle her yıl daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Unutmadan kayak sezonu aralık- nisan ayları arasındadır.

agri-diyadin-kaplicalari

agri-diyadin-kaplicalari

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan Diyadin kaplıcaları, hastalara şifa dağıtmaktadır. Bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum ve karbondioksiti bir arada içeriğinde bulunduran bu şifalı sular romatizmadan baş ağrısına, cilt hastalıklarına, siyatiğe çok iyi gelmektedir. Keşfedildikçe ve tanıtımı yapıldıkça her yıl daha fazla turist bu termal kaplıcalarda şifa buluyor.

Ağrıda gezebileceğiniz diğer yerler; Ahmet Hani Türbesi, Beyazıt Eski Camii, Doğubayazıt Kalesi, Meya Mağaralarıdır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.