Aıds’ten Ölen İlk İnsan Ken Horne

Aıds-ten-olen-İlk-İnsan-Ken-Horne

KEN HORNE

AIDS ve HIV virüsüyle bulaşan ilk hastalık ortaya çıktığında bilim insanları bu hastalığın kökenini bulabilmek için oldukça çaba sarfetmiştir. 1960 ile 1970 yılları arası çok sayıda farklı tecrit edilmiş HIV vaka sayısı rapor edilmiştir. Fakat bu iddialar ispatlanamamış ve Amerika’da 1980’li yıllara kadar herhangi bir hastalık izine de rastlanamamıştır. 24 Nisan 1984 günü, San Fransisco’da yaşamını sürdürüyor olan Ken Horne, Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi tarafından AIDS hastalığına yakalanan ilk kişi olarak rapor edilmiştir. Daha sonra Ken Horne bu hastalık yüzünden hayatını kaybetmiştir. Ayrıca, AIDS hastalığı yüzünden hayatını kaybeden ilk insan olarak da kayıtlara geçmiştir.

Aıds-ten-olen-İlk-İnsan-Ken-Horne

Aıds-ten-olen-İlk-İnsan-Ken-Horne

Aniden, Amerika Birleşik Devletleri’nin San Fransisco ve New York gibi önemli şehirlerinde yüksek sayıda erkek eşcinsel AIDS hastalığına yakalanmaya başlamıştır. 1981 yılı içinde 121 kişinin bu hastalıktan hayata gözlerini yumduğu yetkililer tarafından bildirilmiştir. Yine bu yıl içinde AIDS virüsü tüm dünyaya yayılmaya başlamış, işin ciddiyeti daha belirginleşmiştir. Bu dönemden 1986 yılına kadar yaklaşık bir milyon Amerikalı’nın HIV virüsü kapabileceği öngörüsü yapılmıştır. Aynı yıl içinde Hindistan’da da ilk HIV virüsü olayı duyurulmuştur.

1992 yılında AIDS, Amerika Birleşik Devletleri’nde 24 ve 44 yaş aralığında bulunan kişiler için açık bir ölüm tehdidi haline gelmeye başlamıştır. 1999 yılında araştırmalar Batı Afrika’daki insanlar arasında HIV virüsünün mutasyon geçirmiş bir türevinin ortaya çıktığını doğrulamıştır. 1981-2006 yılları arasında AIDS virüsü dünya genelinde yaklaşık 25 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur. Bu rakamların gün geçtikçe artış göstermekte olduğu ve Afrika kıtasında yaşayan özellikle Sahara altı Afrikası’nda yaklaşık 90 milyon insanın gelecekte bu virüsü kapabilecekleri uyarısı da uzmanlarca yapılmaktadır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.