Aksaray Gezi Rehberi – Gezilip Görülecek Yerler

Aksaray-Gezi-Rehberi-Gezilip-Gorulecek-Yerler

Aksaray Türkiye’nin yeni il ünvanı kazanan yeni illerinden birisidir. 1989’da il olmuştur. Turizm açısından önemli iller arasındadır. Genellikle düz bir toprak yapısına sahiptir. Toprakları plato ve ovalarla kaplıdır. Dağlık bölgesi çok azdır. Kuzeyinde Kırşehir güneyinde Niğde, batısında Konya, doğusunda Nevşehir yer almaktadır.

İlçeleri: Ağaçören, eskil, gül ağaç, Güzelyurt, Sarıyahşi, Ortaköy’dür. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Başlıca yetişen ürünle buğday, şeker pancarı, keten, üzüm, fasülye, soğan, elma patates, mısır ve kenevirdir. Bazı illerinde halı ve kilim dokumacılığı yaygındır. Bitki örtüsü bozkırdır. Yer yer orman bitki örtüsü de görülür. Toplam nüfusu 329.383 son nüfus sayımında çıkan rakamdır.

Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Ihlara Vadisi: Aksaray’a 34 km uzaklıktadır. Kilise, manastır ve turistik birçok konut bulunmaktadır. Melendiz çayı boyunca uzanan kafeler, lokantalar, eğlence ve satış mekânları bulunmaktadır.

ihlara-vadisi-aksaray

ihlara-vadisi-aksaray

Alay Han:12.yüzyıldan kalma tarihi bir yapıdır. Aksaray-Nevşehir yolu üzerindedir.

Eğri Minare: Dışı mavi ve yeşil çinilerle kaplı görsel duyuları doyuran güzellikte kesinlikle görülmesi gereken yapıtlardan bir tanesidir.

Sultan Han: Aksaray-Konya yolu üzerinde Selçuklu döneminden kalma zaman zaman yenileme çalışmaları yapılarak günümüze kadar gelmiş önemli bir kervansaraydır.

Aksaray Ulu Camisi:15.yy’dan günümüze kadar uzanan önemli tarihi değerlerimizden bir tanesidir. Karamanlı İbrahim Efendi tarafından yapılmıştır.

Ziga Kaplıcası: Özellikle romatizmal hastalıkları olan halkımızın ilgiyle şifa niyetine ziyaret ettiği şifa mekânlardan birisidir. Konaklama ve birçok hizmete sunulmuş tesis bulunmaktadır. Sıcak su ve bikarbonatlı doğal maden suyu ile hasta bireylerin rahatlamasına vesile olmaktadır.

ziga-kaplicasi-aksaray

ziga-kaplicasi-aksaray

Keçi Kalesi: Aksaray-adana yolu üzerinde bulunur. Günümüzde bakımı yapılmadığı için harap bir haldedir. Duvarları büyük taşlarla örülmüştür.

Bedriyye Medresesi:1327 de yeniden inşa edilmiş ve İbrahim Efendi oğullarına satılmıştır.

Cemaleydin-i Aksaray’ı Türbesi: Türbenin yanında iki odalı bir tekke vardır. Cemaleddin-i Aksaray burada gömülüdür.

Hangar ve Darphane: Şıh Hamid beldesinde baba Yusuf türbesi karşısındadır.

Ağaçaltı Kilisesi: Ihlara vadisindedir.9.yy’dan kalmadır.

Ağzı Kara Han: Alaaddin keyyubat devrinden kalmıştır. Sanatlı kabartmalarla ve geometrik motiflerle kaplı, göze hitap eden narin bir yapıdır.

2 YorumLütfen Yorum Bırakınız

  • gezilecek yerler bir harita üzerinde şehir merkezine uzaklıkları da belirtilerek işlenmeli ondan sonra o yerle ilgili tarihi ve kültürel bilgiler verilmeli.gezginler ikinci bir rehberlik ihtiyacı duymamalı.

    • Necdet bey merhaba,

      Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. Bundan sonra eklenecek yazılarımızda yorumunuzu da dikkate alarak yazılarımızı eklemeye çalışacağız. Sizlerin değerli yorumları ve eleştirileri bizler için çok değerli çünkü biz bir bilgi sitesiyiz ve hitap ettiğimiz okuyucularımızın ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.