Aleo Vera (Sarı Sabır) Bitkisi Özellikleri, Hakkında Bilgi

Aleo-Vera-Sari-Sabir-Bitkisi-Ozellikleri-Hakkinda-Bilgi

Son zamanlarda özellikle sağlık ve güzellik alanında aleo vera bitkisini, faydalarını duymayan sanırım kalmamıştır. Bu kadar faydaları olan bu bitki hakkında doğru bilgiler olduğu gibi yanlış bilenenler de bulunmaktadır. Özellikle aleo vera hakkında bildiklerinizin doğru bilgilerle yer değiştirmesi için bilgi sitesi özelliğindeki sitemizde bir yazı dizisi halinde bitkiyi sizlere tanıtmayı amaçlıyoruz. Konuyla ilgili diğer yazılar da kolay ulaşabilmeniz açısından bu yazı altına link olarak eklenecektir.

Bitkinin Özellikleri ve Kullanımı

Afrika orjinli olan aleo vera bitkisi Türk botanik biliminde sarısabır bitkisi olarak adlandırılmaktadır. Bitki zambakgiller familyasına ait olup sarısabır ismini çiçeklerinin sarı renkte olmasından almıştır. Bu bitki tek bir tür olmakla birlikte türe ait 400’ün üzerinde çeşidi bulunmaktadır. Çiçek açan türleri bulunmakla birlikte her çeşidinde sarı renkli çiçeklere rastlanmayabilmektedir. Aleo vera bitkisi etli, yaprakların ucuna doğru gidildikçe sivrilen bir yapıya sahiptir. Sözü edilen uzunca ve etli yaprakların kenar kısımlarında ise yumuşak diken benzeri yapıları bulunmaktadır.

aleo-vera-sari-sabir-ozellikleri

En önemli özelliği ise bu etli yaprakların içinin jel kıvamında bitki özsuyu ile dolu olmasıdır. İşte bu jel aleo vera’nın sağlık ve cilt bakım alanında kullanılan en önemli parçasıdır. Bitkiler türe göre değişmekle birlikte 30 ila 60 cm arasında boylanabilmektedir. Yenebilen bu bitkinin ayrıca çay ya da deriden de kullanılabilen kullanım alanları oldukça geniştir.

Aleo Vera’nın Tarihçesi

Aleo vera aslında oldukça eskilere dayanılan bir bitkidir. Bu nedenle bazı kaynaklarda asırlık tıp mucizesi olarak adlandırıldığı da olmaktadır. Antik dönemlere kadar dayanan bu bitki ilk olarak M.Ö. 4000 yıllarında Mısırlılar tarafından cilt bakımında kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle antik Mısır’da güzellik banyolarının vazgeçilmezi olan bitki, daha sonraları Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından da göz ağrıları için tavsiye edilmiştir. Türkler tarafından bu mucize bitkinin kullanılması ise Karahanlılar dönemine rastlamaktadır. Karahanlılar tarafından yaygın hale getirilen aleo vera bitkisi hakkında özellikle Gazneliler, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde bilimsel incelemeler ve araştırmalar yapılarak ilaç olarak kullanımı oldukça teşvik edilmiştir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.