Amasya Gezi Rehberi – Gezilecek Görülecek Yerler

Amasya-Gezi-Rehberi-Gezilecek-Gorulecek-Yerler

Elması ile gönüllerimize taht kurmuş Karadeniz’in görülmeye değer illerinden biri olan Amasya’nın gezi rehberi olacağız bugün. Eğer bir gün yolunuz düşecek olursa bu yazımızı okumadan dönmeyin! O kadar gezilecek mekân var ki, Amasya‘nın ne kadar zengin bir şehir olduğunu bir kez daha anlayacak ve tatilinizi en iyi şekilde geçireceksiniz.

Orta Karadeniz’de yer alan bu kültür yuvası ilimize bir gün yolunuz düştüğünde mutlaka tarihi yerlerini gezmeden gelmemelisiniz. Tarihi mekân konusunda oldukça zengin bir yapıya sahip Amasya, gezilip görülmeye değer ve doğu-batı Karadeniz kültürünün ikisini de barındırarak size eşsiz bir tatil sunuyor. Sadece tarihi mekânlarını değil, Karadeniz kültürünü tamimiyle hissedeceğiniz bu ilimiz size hayatınızın en tarihi tatilini vaat ediyor! Medreseler, Camii’ler, kaleler ve müzeler. O kadar zengin bir şehir ki burası. Tarihi mekânları haricinde bir de doğal güzellikleri ile meşhur olan Amasya’nın öyle bir Kuş cenneti vardır ki. Gelin size bir kaç kısa bilgi verelim.

amasya-yedi-kugular-kus-cenneti

amasya-yedi-kugular-kus-cenneti

Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Amasya’nın doğal güzelliklerinden biri olan bu Kuş Cenneti turizm açısından ilin en önemli mekânıdır. Tam 817 hektar kapsayan bu cennet gibi yer 1989 yılında inşa edilmiştir. Türkiye’nin kuş alanları arasında 57.sırada olarak da büyük beğeni topluyor bu Kuş Cenneti.

amasya-halliye-medresesi

amasya-halliye-medresesi

Haliliye Medresesi

Amasya’nın Gümüş mevkiindeki Haliliye Medresesi şehir gittiğinizde gideceğiniz ilk yer olarak anılıyor. Sağlam, yıkılmaz mimarisi ve ışıltılı görüntüsü ile göz kamaştıran bu Medrese 1413 yılında Halil Paşa tarafından bu güzel şehrimizde inşa edilmiştir.

Yörgüç Paşa Cami

Bu camii Yörgüç Paşa tarafından 1428 yılında şehrimize armağan edilen harika bir sanat eseridir. Caminin kalıpları ve kemerleri kahverengi iken taş ve beyaz mermerler ile periyodik olarak yerleştirilmesinden dolayı kahverengi ve beyaz uyumunu periyoduk bir şekilde ortaya koymuştur.

amasya-kalesi

amasya-kalesi

Amasya Kalesi

Şehrin Harsena dağına kurulan bu kale 8 müdafaa kademesine sahiptir ve askeri amaç için kullanılan çok zengin mimariye sahip olması açısından turizm konusunda oldukça ilgi çekmektedir.

amasya-hazeranlar-konagi-muze-ev

amasya-hazeranlar-konagi-muze-ev

Hazeranlar Konağı Müze Ev

Amasya’da 19.yy’ın yaşantısını yansıtacak birçok materyalin bulunduğu bu müzede günlük kullanılan bir sürü eşya ile insanların o zamanların koşullarını anlamasına öncülük ediyor. Müzede 355’den fazla eser yer alıyor ve bu da Amasya’nın ne kadar zengin bir kültüre sahip olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Çağlayan Köprü

Bu köprünün mimarisi ve manzarası ile insanları adeta kendine kitliyor ve Amasya’dan tam 6 kilometre uzaklıkta. Amasya’ya gidip Çağlayan köprünün manzarasını izlemeden gelmemelisiniz.

amasya-kral-kaya-mezarlari

amasya-kral-kaya-mezarlari

Kral Kaya Mezarları

Amasya’nın tarihi güzelliklerinden olan bu mezarlar Pontus krallarına ait olup Haşena dağı eteklerinde oyularak Amasya’ya gidenlere ne kadar zengin bir şehir olduğunu hatırlatıyor.

Büyük Ağa Medresesi

1488 yılında Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmış eşsiz bir mimaridir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.