Ampül Nasıl İcat Edildi? Kim İcat Etti?

ampulu-kim-icad-etti

Ampül Nasıl İcat Edildi?

Sözü edilen icad 1879 yılında Thomas Alva Edison tarafından yapılmıştır. İcad sürecini hazırlayan olay ise William Wallace’in icadı olan ark lambaları olmuştur.

Wallace’in yaptığı lambanın daha verimli ve daha az maliyetle çalışır hale getirilmişini yapmayı planlayan Edison, çalışmalarına hızla başlamıştır. Oksijenle yanan ark lambasından farklı olarak hava olmayan bir ortamda çok daha düşük akımla yanmanın gerçekleşebileceği ve hem düşük maliyetle hem de daha uzun süre yanan lamba geliştirme çabaları ampülü doğuşuna neden olan ana etkenlerdir.  İcad için 40-50 kişilik büyük bir ekiple işe koyulan Edison, birçok deneme yapmasına rağmen bir türlü başarılı olamamıştır. Bu başarısızlığının nedeni ise ampülde yanıcı birçok madde kullanmasına rağmen, tam istenilen verimin sağlanamamış olmasından kaynaklanmıştır. Ampül yaratmak için camların içini boşaltmasının nedeni ise elektrik akımının yanıcı maddeyi çabucak yakıp bitirmesinden, dolayısıyla da ışığın devamlılığının sağlanamamasından kaynaklı sorunu ortadan kaldırma isteğiydi. Elektrik akımının yakacağı madde arayışında ünlü mucit çok fazla madde kullandı. Ancak, hiçbiri yeteri kadar dayanıklı olmamakta, yeteri kadar dayananlar da her eve takılabilecek ölçüde ucuz bir gereç planlayan Edison’u tatmin etmemektedir. Kullandığı mukavva, mantar ve daha birçok malzemenin kömürleştirme işleminden sonra bir ipliği kömürleştirmesi gerektiğini tesadüf sonucu keşfetmiştir.

ampulu-kim-icad-etti

ampulu-kim-icad-etti

Edison, birgün çalışırken yanlışlık sonucu yaktığı elbisesinin ipliğini ampül icad etmek için kullanmış ve bu konuda da başarılı olmuştur. Kömürleştirilmiş binlerce ipliği havası alınmış camlar içine koyup ampülün seri üretimine de geçmiş, aynı zamanda bunu halka açıklayarak tüm şehre taktığı lambaların da hem ekonomik hem de uzun süreli yanmasını sağlamıştır. 1882 yılında her eve taktığı ampüllerle tüm şehri aydınlatmayı başaran Edison, ampülün icadı konusunda adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. İcad sürecinden sonra ampülün geliştirilmesinde Edison’un mühendisi Hammer’ın da icada ve icadın geliştirilmesine büyük katkıları olmuştur. Ayrıca, Edison da Hammer’ın ampülün öncüsü olduğunu her fırsatta belirtmiştir. Sonuç olarak her ne kadar ampülü bulan Edison da olsa Hammer da Edison kadar ampülün mucidi olarak literatüre girmeyi haketmektedir.

1 YorumLütfen Yorum Bırakınız

  • Güzel bilgiler vererek bizleri bilgilendiriyorsunuz. Böyle ilginç bilgileri okumayı çok sevdiğim için siteniz tam bana göre. Başarılarınızın devamını dilerim…

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.