Ananas Ağacı Nerede Yetişir? Morfolojik Özellikleri

Ananas-Agaci-Nerede-Yetisir-Morfolojik-Ozellikleri

Tropikal bir meyve olan ananas Bromeliacea familyasından olup sıcak bölgelerde yetişmektedir. Ananas ağacının ana yurdu Güney Amerika Bölgesi’dir. Ananas ağacının meyvesi iri yapılı, hoş kokulu ve oldukça lezzetli bir yapıya sahiptir.

Ananas bitkisi dünya üzerinde oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Özellikle dünya mutfağında tropikal meyveler arasında sıklıkla tercih edilmektedir. Antioksidan özelliği sayesinde kullanımı yayılmıştır. Hem faydalı, hem de lezzetli bir meyve olan ananasın en yaygın kullanım alanları yaş meyve olarak, pastacılık sanayi ve meyve suyu sanayisi şeklindedir.

ananasin-kullanim-alanlari

ananasin-kullanim-alanlari

Ananas’ın Morfolojik Özellikleri

Ananas meyvesi ağaçta yetişen bir bitki olup genellikle Güney Amerika’da yetiştirilmektedir. Ananas meyvesinin yetiştiği ağaç genel olarak 1-1,5 metre uzunluğundadır. Kısa bir kök yapısına sahip olan bu ağaç parlak, uzun ve mumsu bir görünüme sahip olan yapraklara sahiptir. Ananas meyvesinin oluşumu sırasında bir ağaçta en fazla 200 çiçek açabilir. Oluşan bu çiçekler bir araya geldiği zaman ortaya ağacın meyvesi çıkmaktadır. Ortaya çıkan meyve güzel kokulu ve lezzetli bir yapıya sahiptir.

Ananas’ın Kökeni ve Tarihçesi

Tropikal bir bitki olan ananas şu an dünya mutfaklarında en çok kullanılan meyvelerden bir tanesi konumundadır. Bu meyve ilk olarak 1555 yılında Jean de Lery tarafından Brezilya’da bulunmuştur. Brezilya’da bulunmasının ardından İngiltere’ye götürülmüştür. Burada çam ağacı kozalağına benzetilmesinden dolayı adı “pineapple” yani çam elması adını almıştır. İngiltere’ye götürülen ananas daha sonra yetiştirilmek üzere Fransa’ya götürülmüştür.  Ananas Türkçe’ye orijinal hali ile alınmıştır. Ananas kelimesi ilk olarak 1938 yılında Türkçe’de yer almıştır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.