Android Root Nedir? Nasıl Yapılır? Anlatımı

android-root-nedir-nasil-yapilir-anlatimi

Android Root Nedir?

Android’de root işlemi, aslında daha önce İOS’ta kullanılan ve jeilbreak adlı işlem ile aynıdır. Root Linux’da, yönetici yetkilerini olabildiğince arttırmak amacı ile kullanılmaktadır. Bu sayede normalde yetkinizin olmadığı klasöre girmeniz ve işlem yapabilmeniz mümkün olmaktadır. Hatta bu işlem sayesinde, kendi android sürümünüzü bile hazırlayabilirsiniz. Bu sayede, cihazınızın performansını arttırabilmeniz de mümkün olacaktır. Şimdi Android root nasıl yapılır, kısaca anlatalım.

android-root-nedir-nasil-yapilir-anlatimi

android-root-nedir-nasil-yapilir-anlatimi

Android Root Nasıl Yapılır?
Android cihazlarımıza, Kingo Android Root programı sayesinde, kolaylıkla root yetkisini verebiliriz. Öncelikle bu programı bilgisayarımıza indirelim. Daha sonra programı bilgisayarınızda çalıştırın ve telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Bu işlemden sonra yapmamız gereken, ayarlar geliştirici seçeneklerden, USB hata ayıklama seçeneğini aktifleştirmek olacaktır.

Önemli olan bir diğer konu ise android 4.3 sürümleri ve bazen de 4.2 sürümlerinde USB hata ayıklama seçeneği açıkta olmuyor. Böyle bir durum yaşadığınızda, önce ayarlara giriniz ve ardından hakkında- yazılım bilgisi şeklinde takip ediniz. En son olarak Build numarası kısmını birkaç kez tıklayın, bu yolu takip ettiğinizde, artık bir geliştiricisiniz mesajı gelecektir.

Artık android root programımızı çalıştırıyoruz ve telefonumuzdan root yazan bölüme basıyoruz. Bu sayede program telefonumuza otomatik olarak, root yetkisi verecektir. 3veya 4 dakika içinde işlem bitecek ve telefonumuz rootlanmış hale gelecektir ve yeniden başlayacaktır.

Root işlemi yapıldığında en büyük risk, cihazlarımızın yeterince güvenli halde olmamasıdır ve tehditlere açık olmasıdır. Bu yüzden root işlemini yapamadan önce bu riski bilmemizde fayda vardır. Ayrıca root işlemi yapılan cihazlar garanti kapsamından da çıkmaktadır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.