Ankara Gezi Rehberi – Gezilecek Görülecek Yerler

Ankara-Gezi-Rehberi-Gezilecek-Gorulecek-Yerler

Ankara Türkiye’nin başkentidir. Nüfus olarak en kalabalık 2. şehirdir. Ankara; kedisi, keçisi, tavşanı, armudu, balı, çiğdemi ve misket üzümü ile ünlüdür. Karasal iklim hakimdir. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kuraktır. Gezilecek yerler konusunda Ankara Türkiye’nin en çok çeşitliliğe sahip şehirlerindendir. Tarihi yüzyıllar öncesine eserleri görebilir, önemli müzeleri gezebilir ve çeşitli parklarda zaman geçirebilirsiniz.

ANITKABİR: Anıtkabir sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin önemli yapılarındandır. Mustafa Kemal Atatürk’ün kabristanının bulunduğu Anıtkabir birçok önemli bölümden meydana gelir.

ankara-anitkabir

ankara-anitkabir

AUGUSTUS TAPINAĞI: M.Ö 25 yılından sonra inşa edilmiştir. Çeşitli tadilat ve düzenlemeler ile günümüze kadar gelmiştir. Şehrin en önemli tarihi yapılarından biridir.

ANKARA KALESİ: En eski yapılardan biri olan Ankara Kalesi kentin sembolüdür. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Kale iç ve dış kale olmak üzere iki kısımdan oluşur ve yirmiden fazla kulesi vardır.

ATAKULE: Ankara’nın simgelerinden biridir ve şehrin ilk alışveriş merkezidir. 125 metre yüksekliğe kurulmuştur. Buraya geçiş asansörle yapılır. Kule üzerinden Ankara manzarası izlenebilir.

ankara-atakule

ankara-atakule

KIZILAY MEYDANI: Ankara’nın en önemli meydanlarından biridir. Türkiye’nin sayılı meydanlar arasında yer alır. Birçok önemli iş merkezleri, kafeler, restoranlar ve mağazalar bulunur.

ANADOLU MEDENİYETLER MÜZESİ: Şehrin önemli müzelerindendir. Anadolu’da yaşamış medeniyetlere ait eserler tarih sırasına göre sergilenmiştir. Hitit ve daha sonrasına ait eserler bulunur.

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ: Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilen 52 dönümlük arazi üzerinde kuruludur. Günümüzde birçok yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

KOCATEPE CAMİİ: Ankara’nın en büyük camilerindendir. 1967 yılında inşa edilmeye başlanmış, 1987 yılında kullanıma açılmıştır. Tarihi yapı değildir fakat şehrin önemli simgelerindendir.

GENÇLİK PARKI: Ankara’nın en ünlü parklarından biridir. Şehrin merkezinde bulunur. Park içerisinde gölet, lunapark, yürüyüş yolu, kafe, restoran bulunmaktadır.

ankara-genclik-parki

ankara-genclik-parki

7. CADDE: Ankara’nın en önemli ve hareketli caddelerinden biridir. Caddede birçok kafe ve restoran vardır.

ANKARA HAYVANAT BAHÇESİ: Türkiye’nin en ünlü hayvanat bahçelerinden biridir. Son zamanlarda bakım amaçlı kapalı olup bir süre sonra açılacaktır.

50.YIL PARKI: Ankara’nın Terası olarak da bilinir. Şehrin en güzel parklarından biridir. Birçok sayıda piknik alanı, kamelyalar, şelaleler, iki adet gölet alanı ve dere bulunur.

ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ: Şehrin en ilginç müzelerindendir. 1925 yılında inşasına başlanmış ceza evi yaklaşık 81 yıl siyasi mahkûmları ağırlamıştır. Şuan müze olarak kullanılmaktadır.

ETNOGRAFYA MÜZESİ: Türkiye’nin ilk resmi müzesidir. Selçuklu döneminden başlayarak çeşitli dönemlere ait eserler sergilenmektedir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.