Antep Fıstığı Ağacı Hakkında Bilgi- Anavatanı, Morfolojisi ve Kökeni

Antep-Fistigi-Agaci-Hakkinda-Bilgi-Anavatani-Morfolojisi-ve-Kokeni

Antep Fıstığı Ağacı Hakkında Bilgi- Anavatanı, Morfolojisi ve Kökeni

Şam fıstığı olarak da bilinen Antep fıstığı sakız ağacıgiller familyasındaki ağaç türlerinin önemli bir üyesidir. Antep fıstığı bitkisi ağaçta yetişir. Meyvesi kabuklu ve yağlı bir yapıya sahiptir. Ülkemizde ve dünyada özellikle tatlıcılık alanında kullanımı çok yaygın bir meyvedir.

antep-fistigi-agaci-morfolojisi

antep-fistigi-agaci-morfolojisi

Antep Fıstığı Ağacının Morfolojik Özellikleri

Antep Fıstığı ağacı budama durumuna göre yaklaşık olarak 6 ile 9 metre arasında bir yapıya sahiptir. Antep fıstığı ağacının fideleri 7 ya da 8 yaşına geldiği zaman aşılaması yapılır ve bu aşılamadan 2 – 4 sene sonra meyve vermeye başlar. Antep fıstığı ağacının meyvesi pembe renge sahiptir ve salkımlar şeklinde yetişir. Bu salkımlar cumba adını almaktadır.

Ağacın silkelenmesi ile meyveler toplanır. Ağacın meyvesi Ağustos ve Eylül ayları arasında toplanmaktadır. Antep fıstığı ağacında erkek ve dişi çiçekler ayrı ağaçlarda bulunmaktadır. Yapısal olarak tozlanmaları rüzgâr aracılığı ile olur.

antep-fistigi-hakkinda-bilgi

antep-fistigi-hakkinda-bilgi

Antep Fıstığı Ağacının Kökeni ve Tarihçesi

Antep fıstığı ya da Şam fıstığı olarak bilinen meyvenin tarihi kökeni 1. yy’a kadar uzanmaktadır. Antep fıstığı genel olarak Türkiye, İran ve Amerika’da yetiştirilmektedir. Ülkemizde Antep fıstığı olarak bilinmesinin başlıca nedeni Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve ilk olarak Gaziantep ilinde yetiştirilmesidir.

Antep fıstığı ülkemizde kabuklu hali ile kavrularak üretilmektedir. En çok kuruyemiş olarak tüketilen Antep fıstığı tatlıcılık ve pastacılık alanında oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Üretimi zahmetli ve pahalı olmasından dolayı “Yeşil Elmas” olarak nitelendirilmiştir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.