Apandisit Hastalığı – Belirtileri ve Tedavisi

Apandisit-Hastaligi-Belirtileri-ve-Tedavisi

Apandisit hastalığı insanların hayatları boyunca çevrelerindeki insanlarda gördüğü ya da kendilerinin maruz kaldığı bir rahatsızlıktır. Küçük ve önemsiz bir rahatsızlık gibi görülse de erken müdahale edilmediği ya da tedavi edilmediği takdirde ölümle bile sonuçlanabilir. Sağlık açısından bu kadar önemli olan apandisit hastalığı nedir, nasıl belirtiler ortaya koyar, dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Apandisit Nedir?

Apandisit karnın sağ alt kısmında bulunur. Karnın iç kenarında 5 ile 8 cm metre arasında değişen ve solucan gibi bir yapıya sahip olan bu oluşum iltihaplandığı zaman apandisit meydana gelir. Apandisit durumu iltihaplanma meydana geldiği zaman oluşur.Şiddetli karın ağrısına sebep olur. Bu durumlarda acilen bir hastaneye gitmek ve tedavi görmek gerekmektedir.

apandisit-hastaligi-belirtileri

apandisit-hastaligi-belirtileri

Apandisit Hastalığının Tedavisi

Apandisit hastalığı baş gösterdiği zaman acil olarak tedavi edilmelidir. İltihaplanma olan bölgeye ilaç ile tedavi uygulanmaz. Bu oluşumun acilen ameliyat yolu ile alınması gerekmektedir. Aksi takdirde apandisit delinebilir. Delinmesi halinde iltihap karın zarına ve oradan diğer organlara yayılabilir. İltihabın yayılması durumunda ortaya ölüm riski çıkar.

“Apandisit hastalığında antibiyotik ile tedavi mümkün mü?”sorusunu soracak olursanız eğer bu sorunun cevabı “Hayır” olacaktır. Çünkü apandisit yapı bakımında antibiyotiklerin ulaşmasının zor olduğu bir bölgede yer almaktadır. Bu durumda iltihabın antibiyotik yardımı ile kurutulması pekte mümkün olmamaktadır. Bu yüzde apandisit hastalığının tedavisi ameliyat ile yapılır. Ameliyat süreci oldukça kolay ve kısa sürer. Ameliyat yaklaşık olarak 30 – 40 dakika sürer ve 1 gün istirahat edilmesi gerekmektedir.

NOT: Sitemizin yorum kısmından uzmanlara sorularınızı iletebilir, takipçilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız deneyimli editörlerimiz tarafından derlenip konuyla ilgili uzman doktorlara iletilmekte, konuyla ilgili bilimsel veriler de incelenerek doğru bilgiler iletilmektedir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.