Ardahan Gezi Rehberi – Gezilecek Görülecek Yerler

ardahan-gezi-rehberi-gezilecek-gorulecek-yerler

Türkiye Cumhuriyeti’nin 75. ili olarak kurulan Ardahan‘ın eski adı Artan’dır. Ardahan Kalesi, uzun yıllar boyunca Osmanlı topraklarını Kafkaslardan gelen tehlikelere karşı korumuştur. Bir dönem Ayastefanos antlaşmasıyla Rusya’ya verilen bölge, Brest- Litovsk antlaşmasıyla geri alınmıştır. Bu yerleşim bölgesi, bir dönem Gürcülerin işgaline uğrasa da 1921’de Türkiye topraklarına katılmıştır. Her yıl, Haziranın 15’i ile Temmuzun 15’ine kadar akşam saat altıdan itibaren Karadağ sırtlarında beliren Atatürk siluetini yaklaşık 20 dakika boyunca izlemek mümkün. Kışların uzun, sert ve kar yağışlı; yazların kısa ve serin geçtiği bu şehirde gezebileceğiniz yerleri sizler için araştırdık.

Camiler

Posof Merkez Camii, Derviş Bey Camii ve Ardahan Merkez Mevlit Efendi Camii Ardahan’a gittiğinizde gezebileceğiniz tarihi camiler arasındadır.

Kaleler

Osmanlı döneminde 16. yüzyılın ortalarında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle inşa edilip ve günümüze kadar gelmeyi başaran Ardahan Kalesi Kura Nehri’nin hemen kenarındadır. Ardahan Kalesi’nden başka savaşır (Cancak), Kinzi, Sevimli, Kalecik, Şeytan, Kurtkale, Kazankale, Altaş (Ur) ve Kırnav Kalesi daha birçok tarihe tanıklık etmiş kale bulunmaktadır.

ardahan-kalesi-gezi-rehberi

ardahan-kalesi-gezi-rehberi

Akçakale Ada Şehri Kalıntıları

Birinci derecede arkeolojik sit alanı olan Akçakale Adası, Çıldır Gölü içerisinde yer almaktadır.

Çıldır/ Taşköprü Kitabeleri

Taşköprü Köyü’nün kuzeyini sınırlayan büyük bir kayalıkta bulunan bu kitabenin bölgedeki en eski kitabe olduğu düşünülmektedir. Bu kitabenin Urartu Krallarından II. Sarduri’ye ait olduğu belirtilmektedir.

Hamşioğlu Rasim Bey Konağı

Ardahan ilinde yer alan bu konak, baltık mimarisi tarzında yapılmıştır. Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kurulunun aldığı kararın tesciliyle koruma altına alınan bu konak, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında bir süre resmi hükümet binası olarak kullanılmıştır. Ardahan’ın Karagöl Mahallesi’nde yer alan bu tek katlı konak uzun süre Ardahan Devlet Hastanesi olarak da hizmet vermiştir. Bina günümüzde Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet Binası olarak kullanılmaktadır.

Dursun Soylu Konak

Ardahan’ın Halil Efendi Mahallesi’nde bulunan bu yapı, 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş sivil mimari örneklerinden biridir. İki katlı olan bu evde üst kata dıştan ahşap bir merdivenle de çıkılabilir. Duvarların kalın tutulduğu bu konakta az sayıda pencere bulunmaktadır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.