Armut Ağacı Nerede Yetişir? Morfolojisi ve Özellikleri

Armut-Agaci-Nerede-Yetisir-Morfolojisi-ve-Ozellikleri

Meyve tabaklarının sıklıkla tercih edilen unsurlarından bir tanesi olan Armut, gülgiller familyasının bir üyesidir. Armut, Pyrus cinsi bir ağaçtır ve meyve verebilir. Armut ağacı diğer bütün ağaçlar gibi bakımı iyi yapıldığı takdirde iyi bir üretime sebep olur. Gelişmiş bir armut ağacı yaklaşık 20 ile 25 kilo arasında meyve verebilir.

Armut ağacının meyvesi tatlıcılık alanında kullanıldığı gibi ağacın kendisi marangozluk işlerinde kullanılabilir. Kolay işlenebilen ve cila tutan yapısı ile ince işçilik gerektiren alanlarda kullanıldığı bilinmektedir.

armut-agaci-morfolojisi

armut-agaci-morfolojisi

Armut’un Morfolojik Özellikleri

Armut ağacı yapısı bakımında yaklaşık olarak 7 – 8 metreye kadar uzayabilir. Armut ağacı tepesine doğru genişleyen bir yapıya sahiptir. Armut ağaçlarının oldukça uzun ömürlü olduğu bilinmektedir. Bir armut ağacının yaklaşık olarak 50 – 75 sene arası ömrü vardır.

Yaprakları parçasız yapılı ve yalın bir yapıdadır. Kenarlarında çok ince dişleri bulunmaktadır. İlkbahar aylarında açan çiçekleri yabani güle olan benzerliği ile dikkat çekmektedir. Armut ağacında meyveler tozlaşmadan sonra meydana gelir. Erkek ve dişi çiçekler farklı ağaçlarda bulunmaktadır. Armut genel anlamda sulu, ince kabuklu, çekirdekli ve lezzetli bir meyvedir. Ülkemizde tüketimi fazladır.

armutun-kullanim-alanlari

armutun-kullanim-alanlari

Armut Ağacının Tarihçesi

Armut meyvesinin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Fakat en bilinen tarihi 1688 yılında Versailles Sarayı’nın meyveliklerinde armutların yetiştirilmeye başlanmış olmasıdır. O günden bu yana armut meyvesinin yaklaşık olarak 20 türü ve 2000 e yakın çeşidinin olduğu bilinmektedir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.