Aydın Gezi Rehberi – Gezilecek Görülecek Yerler

Aydin-Gezi-Rehberi-Gezilecek-Gorulecek-Yerler

Aydın ili yurdumuzun ege bölgesinde yer alan turistik kentlerimizden biridir. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Aydın ili, tarihi mekânlar konusunda oldukça zengindir. Şehir en önemli gelirini tarımdan ve turizmden sağlamaktadır. Birçok tarihi mekâna ev sahipliği yapan aydın şehrimizdeki gezilecek, görülecek yerleri biraz tanıyalım.

Gerga, Aydın ilinde görülmesi gereken antik kentlerden biridir. Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Deliktaş bölgesinde bulunmaktadır Gerga kenti. Kentte arkaik döneme ait kalıntılara rastlanmıştır. Bu yüzden çok fazla kültüre ev sahipliği yapmış, değişik uygarlıklardan izler taşımaktadır bu kent. Roma döneminden ve arkaik dönemden kalan birçok kalıntılar bu bölgeyi gezilmeye, görülmeye değer yapmaktadır. Karia kültürünü yansıtır. Gerga antik kentinde günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş bir tapınak bulunmaktadır. Hatta Kibele heykeli olduğu düşünülen bir heykeli de barındırmaktadır bu tapınak.

aydin-tralleis-antik-kenti

aydin-tralleis-antik-kenti

Otantik etnografya müzesi, bir alışveriş merkezinin içindedir ve dünyada ilk kez böyle bir şeyle karşılaşılmaktadır.
Tralleis antik kenti, birçok kültüre ve krallığa ev sahipliği yapmış bir kenttir. 2. Yüzyıldan kalma bir yapı hala duruyor Tralleis antik kentinde. Arkeologlar kazılarına hala devam ediyorlar Tralleis antik kentinde. İlkçağlardan kaldığı tahmin edilen birçok tarihi parçalar bulunmuştur. Örneğin deriler, renkli çanak çömlekler turistlerin çokça ilgisini çekmektedir. Farnese boğazı ve genç atlet heykelleri gibi iki çok önemli heykel de bu kentin sanat dünyasına hediye ettiği en değerli şeylerdir.

Nysa, Aydın ilimizde bulunan diğer bir önemli antik kenttir. Geçmişi m.ö. 3. Yüzyıla dayanan bu kent, görülmesi gereken ve birçok turistin ilgisini çeken bölgelerden biridir. Apollon tapınağı, Aydın ilinin Yenihisar ilçesinde merkezinde bulunmaktadır. Apollon tapınağının etrafında bulunan kitabelerden bir mabet olduğu anlaşılmıştır, daha sonra kiliseye dönüştürüldüğü düşünülmektedir. Görülmesi gereken bir yapıdır.

aydin-didim-apollon-tapinagi

aydin-didim-apollon-tapinagi

Alinda, aydın ilinin karpuzlu ilçesinde yer almaktadır. Karia kentlerinden biridir bu da. Roma ve gerek kültürüne ait birçok kalıntı bulunmuştur Alinda antik kentinde. Bir süre piskoposluk merkezi olarak kullanılmıştır zamanında. Agora bu kentte bulunmaktadır.

Afrodisias, Karacasu ilçesinde bulunan antik bir kenttir. Bu antik kentteki birçok yapı çok iyi korunarak günümüze kadar gelmiştir. Bu kadar çok tarihsel yapı Afrodisias antik kentini Türkiye’nin en önemli arkeolojik kenti haline getirmiştir. Aydın ilimizde görülmesi gereken diğer mekânlar; kova-i milliye müzesi, Karacasu etnografya müzesi, Milet antik kenti, Aydın arkeoloji müzesi, makinesi antik kenti, Afrodisias müzesi, alabanda antik kenti ve daha nicesidir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.