Böbrek Sağlığını Korumak İçin Bu Besinleri Tüketin

Bobrek-Sagligini-Korumak-Icin-Bu-Besinleri-Tuketin

Böbrekler sadece vücutta bulunan atık maddeleri besinleri idrar yoluyla uzaklaştırmakla kalmaz, aynı zamanda vücuttaki kirli kanı temizlemek ve yine vücudun tuz ve su dengesini sağlamakla da görevlidir. Vücutta bulunan hayati görevlerinden dolayı böbrek sağlığını korumak oldukça önem taşımaktadır. Hastalandıktan sonra sağlığa kavuşmak için bin bir çare aramaktan hasta olmadan önce gerekli önlemleri alabilmek çok daha önemlidir. Besinler böbrek sağlığımızı korumamızda bizlere yardımcı olan en önemli faktörlerdir. Bu nedenle sizler için böbrek sağlığını korumak için etkili olan ve tüketmeniz gereken besinleri araştırdık. Yazımızda sizlere faydalarından bahsettiğimiz yiyecekleri tüketerek ve yanında bir de bolca su içerek böbreklerinize iyi bakmanız, dolayısıyla da böbrek enfeksiyonlarından korunmanız oldukça mümkün.

somon-baligi

somon-baligi

Somon Balığı:

Somon omega-3 içeriği bakımından oldukça zengin bir balıktır. Omega-3’ün ise böbrekler üzerinde hem koruyucu hem de hastalıkları tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Somon balığının içindeki omega-3 daha çok tedavi edici etkiye sahipken, balığın demir ve çinko minerali bakımından zengin olması ise böbrek hastalıklarına karşı koruyucu etki üstlenmektedir. Bu mineraller ayrıca işlevini kısmen yitirmiş böbrekleri tedavi ederek hastalık seyrini olumlu yönde değiştirmektedir.

pirinc

pirinc

Pirinç:

Pirinç böbrekleri koruyucu etkiden çok böbrek hastalıklarında hastalık seyrini olumlu yönde değiştirmek amacıyla kullanılan ve oldukça faydalı olan bir gıdadır. Böbrek hastalıkları vücutta yüksek oranda kalori kaybına neden olarak vücudun bitkin düşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle böbrek hastalarının beslenmesinde pirinç lapası kullanmak kaybedilen kalorinin kısa sürede geri alınmasına neden olmakta, böylece hastalığı dolaylı yönden tedavi etmektedir. Ancak, şekeri yüksek olan hastaların pirinç tüketmesi zararlıdır.

murdum-erigi

murdum-erigi

Mürdüm Eriği:

Mürdüm eriğinin bilinen en önemli faydaları demir emilimine yardımcı olması ve A, B ve C gibi vücut için önemli vitaminler açısından oldukça zengin olmasından kaynaklanır. Böbrek sağlığına iyi gelen mürdüm eriği iyi bir antioksidan olmasından dolayı atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olarak böbreklerin işini kolaylaştırır. Diğer yandan mürdümün metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de bilinmektedir.

maydanoz

maydanoz

Maydanoz:

Maydanozun böbrekler üzerindeki en önemli etkisi su dengesini sağlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca içerdiği bol miktardaki vitamin ve mineraller sayesinde de böbreklerin çalışmasına hem destek olur hem de temizler. Böbreklere demir emilimini hızlandırarak faydalı olması için maydanozun sabah saatlerinde çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca, maydanoz enerji vererek hastalık seyrini olumlu yönde değiştirir.

Kırmızı Elma:

Kırmızı elma her gün bir orta boy tüketilmek koşuluyla böbrekleri korumaktadır. Koruyucu etkiyi içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sağlarken lif açısından zengin olması nedeniyle süzme işlemini iyi gerçekleştirmesine dolayısıyla da böbrek hastalıklarını tedavi etmesine neden olmaktadır. Kısacası kırmızı elma hem böbreği temizler hem de hastalıklara karşı her daim korur.

bal-kabagi-ve-kabak-cekirdegi

bal-kabagi-ve-kabak-cekirdegi

Bal Kabağı:

Böbrek taşı oluşumunu engelleyici etki gösteren en önemli mineral kalsiyumdur. Bal kabağı bol miktarda kalsiyum içermesi nedeniyle böbrek taşı oluşumunu engellerken, lifçe zengin olmasından dolayı da böbreklerin süzme görevine yardımcı olur.

Kabak Çekirdeği:

Böbrek hastalıklarından koruyucu, kan şekerini dengeleyici ve aynı zamanda da böbrekleri temizleyici etkisi bulunmaktadır. Kabak çekirdeğinin içinde bol miktarda bulunan çinko, demir ve omega-3 böbrek hastalıklarını önemli düzeyde tedavi eder.

yogurt

yogurt

Yoğurt:

Sofraların baş tacı olan yoğurt yüksek oranda kalsiyum ve D vitamini deposudur. Bu nedenle böbrek sağlığı için yoğurt oldukça önemli besinler arasında yer alır. Yoğurt böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olduğu gibi böbrek sistemini de düzenler. Yoğurdun böbrekler için daha fazla etki sağlaması için yemek aralarında tüketilmesi önerilmektedir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.