Çamaşır Makinesi Ne Zaman İcat Edildi? Kim İcat Etti?

Camasir-Makinesi-Ne-Zaman-Icat-Edildi-Kim-Icat-Etti

Çamaşır Makinesi Ne Zaman İcat Edildi? Kim İcat Etti?

Kıyafetlerin temizlenmesi görevi tarih boyunca evde çalışan ve yuvayı çekip çeviren kadınlara düşmüştür. Eski çağlarda çamaşırların yıkanması dere, akarsu gibi suyu bol olan yerlerde, ilkel bazı temizleyicilerle ve tokmak, taş gibi sert cisimlerle dövülerek yapılmaktaydı. Temizleyici madde olarak Roma döneminde bu yana hayvanların yağından elde edilen sabunların kullanıldığı bilinmektedir. Ancak, sözünü ettiğimiz yıkama şekli 18. yüzyılın son yıllarında yerini çok farklı bir icat ve dolayısıyla da farklı yıkama şekillerine bırakmıştır. İcatlar köşemizden bugün çamaşır makinesi ne zaman icat edildi, kim icat etti ve eğlenceli keşif öyküsünü bir solukta okuyarak keyifli anlar yaşayacaksınız.

camasir-makinesi-ne-zaman-icad-edildi

camasir-makinesi-ne-zaman-icad-edildi

Çamaşır makinesinin protipi denilebilecek ilk tambur benzeri aletler 1782 yılında İngiltere’nin Londra şehrinde Henry Sidgier tarafından tasarlanmıştır. Sidgier çamaşır makinesinin ilk hali olarak kabul edilecek aleti yapmak için ahşaptan üretilmiş altıgen biçimli bir kutu üremiştir. Bu kapalı çamaşır teknesinin içinde yer alan yine tahtadan yapılmış çubuklar çamaşırların sıkıştırılmasını ve bu şekilde sopayla dövülmüş gibi temizleme sağlamaktaydı. Bu çamaşır kutusu yanında bulunan askılık yerlere asıldıktan sonra ise kol gücüyle çevrilerek yıkanmaktaydı. Ancak bu icat her ne kadar çok dâhice ve en işe yarar cihazlardan birinin ilk örneklerinden olacak olsa da çamaşır yıkamak için çok zaman alıcı ve çok yorucu bir çamaşır yıkama yöntemiydi. İcadın ilk dönemlerinde çamaşır kutusundan alınan çamaşırların suyunun sıkılması ve kurutulması işlemi de oldukça yorucu bir şekilde merdanelerin arasından defalarca geçirilmesiyle yapılmaktaydı. Merdane işlemi aynı zamanda ütü problemini de ortadan kaldırıyordu.

camasir-makinesini-kim-buldu

camasir-makinesini-kim-buldu

İnsan gücüne dayalı ilk çamaşır makinesi örneklerinin ardından başka mucitler de aleti az da olsa katkı sağlayarak geliştirmiştir. Örneğin 1791 yılında Ferguson Hardie isimli bir mucidin kurduğu her iki yöne (ileri ve geri) hareketi sağlayan sistem sayesinde bilhassa merdaneleme konusunda kolaylık sağlanmıştır. Ancak, kısmen kolaylık sağlanmış olsa da insan kolunun gücü ile iş yapıldığından yoruculuk özelliğini bu icatlar çok da ortadan kaldıramamıştır. Az farkla yapılan başka icatlar da kol gücüyle çalıştırılması sorunsalından kurtulamamıştır. 1851 yılında James King adında bir Amerikalı tamburlu, 1858’de Hamiltın Smith döner çamaşır yıkama makinelerinin patentini almış ve 1874 yılında ise William Blackstone karısına doğum gününde icat ettiği çamaşır makinesini hediye etmiştir.

Bu ilkel, kol gücü ile çalışan amatör denemeler 1906 yılına kadar sürmüştür. Bu tarihten sonra yapılan icatlar ise günümüzde kullandığımız anlamdaki çamaşır makinelerinin ilkleri olmuştur. Elektrikle çalışan ilk çamaşır makinesini 1906 yılında icat eden Alva John Fisher bu icadını Hurley Machine Company’e satmıştır. Ardından Chicago’da bulunan firmanın satış yerinde çamaşır makinesi üretimi 1908 yılında başlamış, Thor ismi verilen makinenin patenti ise 1910 yılında alınmıştır. Makinenin patentinin alınmasının ardından üretim çalışmaları arttırılmış 1914’te kurutmalı makineler 1937’de tam otomatik makineler üretilmiştir. Tam otomatik çamaşır makinesini ilk olarak Bendix Corporation üretip 1940’lı yıllarda da piyasaya sürmüştür. Bu yıllardan itibaren ev hanımları tam otomatik makineleri kullanmaya başlamıştır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.