Çekingenliğin Sebepleri ve Çekingenlikten Kurtulma Yolları

Cekingenligin-Sebepleri-ve-Cekingenlikten-Kurtulma-Yollari

Çekingenlik bir diğer adıyla utangaçlık günlük hayatta, iş ilişkilerinde ya da insanlar ile kurulan iletişimde insanları çoğu zaman zor durumda bırakmaktadır. Utangaç insanlar toplum içinde daha pasif bir duruş sergiler ve insanlar ile kolay kolay iletişim kuramazlar. Hatta bazı durumlarda bu kişisel gelişim sorunu iş hayatında başarının önüne bile geçebilir.

Çekingenlikten kurtulmak için atacağınız birkaç küçük adım sizin daha aktif ve sosyal bir insan olmanızı sağlayabilir. İlk olarak çekingenliğin en temel sebeplerinden biri olan özgüven eksikliğini yenmekle işe başlayabilirsiniz. Kendinize güvenen bir insan olduğunuz zaman dış dünya ile kurduğunuz iletişimin daha güçlü olduğunu fark edeceksiniz. Herkesten önce siz kendinizi sevin.

cekingenlikten-kurtulma-yollari

cekingenlikten-kurtulma-yollari

Olumsuz fikirleri aklınızdan çıkarmak çekingenlikten kurtulabilmek için atacağınız en önemli adımlardan bir diğeridir. İnsanların söylediğiniz şeyler yüzünden sizinle alay edeceğini, size güleceklerini düşünüyorsanız bu düşünceleri kafanızdan uzaklaştırın. Unutmayın dünyanın merkezi siz değilsiniz, bütün insanları aynı anda mutlu etmek mümkün değildir. Bırakın eleştirsinler, bu sizi daha güçlü bir insan yapacaktır.

Çekingenlik anında vücudunuz size bunun sinyallerini veriyor olmalı. Yanaklarınız kızarabilir ya da terleyebilirsiniz. Kendinizi rahat bırakın. Derin bir nefes alın. Bunun size iyi geldiğini göreceksiniz. Duygularınızın bedeninize hükmetmesine izin vermeyin. Nefes egzersizleri ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Bütün bunları yaptığınız halde çekingenliğin üzerinden gelemiyorsanız, ne yaptıysanız olmuyorsa son olarak bir uzmana danışın. Bu sizin için doğru bir karar olacaktır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.