Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgi724/public_html/wp-includes/kses.php on line 894
Çitlenbik Ağacının Anavatanı-Kullanım Alanları ve Faydaları | Bilgi 7/24

Çitlembik Ağacının Anavatanı-Kullanım Alanları ve Faydaları

Citlembik-Agacinin-Anavatani-Kullanim-Alanlari-ve-Faydalari

Çitlembik Ağacının Anavatanı, Kullanım Alanları ve Faydaları

Çitlembik ağacı, Karaağaçgiller familyasının bir üyesidir. Genel olarak Kuzey Yarımküre’de bulunmaktadır. Güney Avrupa, Güney Asya, Doğu Asya, Güney Afrika ve Orta Afrika yetiştirildiği yerler arasında yer almaktadır.

Çitlembik Ağacının Morfolojik Özellikleri

Çitlembik ağacının yaklaşık olarak 60 ile 70 çeşit türü bulunmaktadır. Yapraklarını her yıl döken bir ağaç çeşididir. Çitlembik ağacının boyu yaklaşık olarak 10 ile 25 metre olsa da 40 metre uzunluğuna çıktığı da görülmektedir.

citlembik-agaci

citlembik-agaci

Çitlembik ağacının yaprakları yumurta şeklindedir. Sivri uçludur ve kenarları tırtıklı bir yapıya sahiptir. Yaklaşık olarak 3 ile 15 cm arasında büyümektedir. Ağacın bünyesinde yetişen meyveler çekirdekli bir yapıya sahiptir. Erik gibi bir yapısı vardır. Kuru ve tatlı bir meyvedir. Genellikle birçok hayvan tarafından yenilebilir.

Çitlembik Ağacının Anavatanı ve Kullanım Alanları

Çitlembik ağacının tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Ana yurdu kuzey yarımküredir. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir.

citlembik-meyvesi-ve-faydalari

citlembik-meyvesi-ve-faydalari

Ülkemizde bu ağacın neredeyse her şeyinden faydalanılmaktadır. Meyvesi, sakızı ve yapraklarının kullanım alanları vardır. Çitlembik ağacının pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle insan sağlığı üzerinde pek çok etkisi olduğu bilinmektedir.

Çitlembiğin Faydaları

  • Böbreklerde bulunan kumların dökülmesinde etkisi olduğu bilinmektedir.
  • Mide ağrılarına iyi gelmektedir.
  • İdrar söktürücü bir özelliği bulunmaktadır.
  • Öksürüğe iyi gelmektedir.
  • Ayaklarda oluşan terlemeyi önler.
  • Vücutta açılan yaraları iyileştirici bir özelliği olduğu bilinmektedir.
  • Kilo almak isteyenler için şişmanlatıcı bir etkiye sahiptir.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgi724/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.