D Vitamini Eksikliği Nasıl Önlenir? Etkili Yöntemler

D-Vitamini-Eksikligi-Nasil-Onlenir-Etkili-Yontemler

D vitamini, vücudumuzda diğer vitaminler gibi önemli bir yere sahiptir. D vitamini eksikliği pek çok hastalığa sebep olabilir. Başta obezite, Alzheimer hastalığı, fibromiyalji, depresyon, parkinson, diş eti hastalıkları, bağışıklık sistemi hastalıkları gibi rahatsızlıkların başlıca sebebi D vitamini eksikliği olabilir. Vücudumuz için oldukça önemli olan bu vitaminin eksikliği gördüğünüz gibi ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir.

d-vitamini-eksikligi-onlem-yollari

d-vitamini-eksikligi-onlem-yollari

D Vitamini Eksikliği Önlem Yolları

  • Doğal yollardan D vitaminini alabileceğiniz en iyi kaynak güneştir. Güneş ışınları insanlar için D vitamini açısından oldukça faydalıdır. Güneş kremi kullanmadan yaklaşık olarak 20 dakika güneşlenirseniz vücudunuz yeterli miktar D vitamini alacaktır. Güneş kremi kullanmamalısınız. Çünkü güneş kremi D vitamini alımını engelleyen maddeler içermektedir.
  • Gıdalar D vitamin açısından o kadar da cömert değiller. Diğer vitaminlere göre daha az beside D vitamini bulunmaktadır. D vitamini eksikliğini giderebilmek için tüketeceğiniz gıdaların sayısı oldukça azdır. Somon, karides, uskumru gibi yağlı balıklar, yumurtanın sarısı, karaciğer, kakao, mantar, tereyağı, peynir, süt ve süt ürünleri içerisinde D vitamini bulunmaktadır. Bu yiyecekleri yeterli dozlarda tükettiğiniz zaman vücudunuzun D vitamini eksikliğini karşılayabilirsiniz.
  • D vitamini alabilmek için doktor tavsiyesi ile takviye ilaçlar kullanabilirsiniz. Doktorlar genellikle D vitamini takviyesi alması gereken insanların 50 yaş üzere olanlar, sürekli kemik ağrısı ve kas ağrısı şikayeti olanlar, karaciğer rahatsızlığı bulunanlar, güneş görmeyen insanlar olduğunu vurgulamaktadır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.