Doğal Gebeliği Önleme Yöntemleri ve Sperma Engelleri

Dogal-Gebeligi-Onleme-Yontemleri-ve-Sperma-Engelleri

Bu en eski gebeliği önleme yöntemleri, ilaç alımına yer vermediğinden tehlikesi yoktur; ama kullanım kolaylığına karşılık, hap veya spirale göre etkisi daha düşüktür.

Geri çekme yöntemi (birleşmeyi yarıda kesme): Eski Ahit’te anıldığına göre, herhalde en eski yöntemdir. Erkeğin boşalma anını tahmin etmesi belli bir beceriklilik gerekir ve yaklaşık yüzde 20 olan başarısızlık oranı geri çekmede gecikmekten veya üretrada sperma kaldığı halde üst üste cinsel ilişkiye girmekten ileri gelir. Öte yandan « yarıda kalmış » bir cinsel birleşmenin özellikle kadında, psikolojik sonuçları da yok değildir.

dogum-kontrol-yontemleri

dogum-kontrol-yontemleri

Periyodik perhiz (Ogino-Knaus yöntemi, 1920): Döllenme zamanının hesaplanmasına dayanır. Yakın zamana kadar uygulanan, her gün uyanır uyanmaz, makattan vücut ısısının ölçümü, yumurtlamaya eşlik eden ısı artışının saptanmasını sağlar. Bu uygulama, birçok kadın düzenli âdet görmediğinden ve yumurtlama gününü etkileyen dış etkenler bulunduğundan kesin sonuç vermez. Ayrıca spermatozoitler cinsel birleşmeden sonra günlerce dölleme yeteneğini korur.

Erkek prezervatifi veya kaput: Rastlantısal ilişkilere uygundur. Çok güvenlidir ve cinsel birleşmeyle bulaşan hastalıklara karşı koruyucudur. Bu özellikleri sayesinde, prezervatif kullanımına yeniden önem verilmeli ve teşvik edilmelidir. Başarısızlık nedenleri yanlış kullanmaktan (geç takma), nadiren de kaputun yırtılmasından ileri gelir.

Kadın prezervatifinin (dölyolu diyaframı), iç yüzü sperma öldürücü maddeyle kaplıdır ve prezervatif dölyatağı boynuna uygulanır. Ne var ki bunlar bütün dölyatağı boyunlarının biçimine uygun değildir ve cinsel birleşmeye doğallığından çok şey kaybettirir.

Çeşitli galenik şekillerde (fitil, krem, jel, tablet) kullanılabilen kimyasal maddeler, spermatozoitlerin dölyatağı boynu mukusuna ulaşmadan parçalanmasına neden olur. Cinsel yoldan bulaşan hastalıklardan da kısmen koruyan bu maddelerin kullanımları kolay ve etki süreleri çiftin başka bir önlem almasına gerek göstermeyecek kadar uzundur. Sperma engelleriyle gebeliği önleme, seyrek cinsel ilişkide bulunan ergenler için iyi bir yöntem sayılır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.