Dünya’nın En Tuhaf 7 Gölü

Dünya’nın En Tuhaf 7 Gölü

Göller, eşsiz güzellikleri ve etkileyici manzaralarıyla Dünya’nın en güzel mekânlarındandır. Çevrelerine sakinlik ve huzur hissi vererek sizi dünyanın yoruculuğundan uzaklaştırırlar. Ancak bu cennet köşelerinin bazıları diğerlerine göre oldukça farklı ve tuhaftır. Örneğin Bolivya’da bulunan “Kızıl Nehir” adeta Mars’tan bir manzarayı anımsatır ya da Rusya’nın en soğuk bölgelerindeki göller çevrelerinde renksiz ve cansız bir atmosfer yaratırlar. Şimdi gelin hep birlikte bu örnekleri çoğaltarak Dünya’nın en tuhaf 7 gölüne bakalım.

Plitvice Gölleri – Hırvatistan

Hırvatistan'da bulunan Plitvice Gölleri

Hırvatistan’da bulunan Plitvice Gölleri

Plitvice Gölleri, birbirlerine mağara ve şelaleler vasıtasıyla bağlanmış 16 gölden oluşan bir göl grubudur. Her göl bir traverten tabakası tarafından ayrılmaktadır. İlginç olan şey ise, bu travertenlerin her yıl 1 cm kadar büyümesidir.

Ölü Deniz – İsrail

İsrail'de bulunan Ölü Deniz

İsrail’de bulunan Ölü Deniz

Dünya’nın en tuzlu 3. gölüdür. Bu göle Lut Gölü de denir. Göl çok tuzlu olduğu için çevresinde herhangi bir hayvan yaşam alanı gelişmemiştir.  Ölü Deniz, deniz seviyesinin yaklaşık olarak 422 metre altındadır. Bu gölün sıra dışı özelliği ise, gölün tabanından asfalt çıkmasıdır. Öyle ki bu asfaltlar Antik Mısır zamanında mumyalama işlemlerinde de kullanılmıştır.

Balkaş GölüKazakistan

Kazakistan'da bulunan Balkaş Gölü

Kazakistan’da bulunan Balkaş Gölü

Bir Orta Asya ülkesi olan Kazakistan’da bulunan Balkaş Gölü, dünyanın en geniş 12. gölüdür. Gölün en tuhaf özelliğiyse bir yarısının tatlı sudan, diğer yarısının ise tuzlu sudan oluşmasıdır.

Taal Gölü – Filipinler

Filipinlerde'de bulunan Taal Gölü

Filipinlerde’de bulunan Taal Gölü

Filipinler, bilindiği gibi, Pasifik Okyanusunda bir ada ülkesidir. Taal Gölü’nün tuhaflığı da bu noktada başlamaktadır. Taal Gölü, Filipinlerin kuzeyindeki Luzon Adası’nın içinde bulunan Taal Gölü’nün içindeki Taal Adasının (Taal Volkanı da denmekte) zirvesinde konumlanmış olan bir krater gölüdür. Yani, iç içe geçmiş bir adalar silsilesinin en son halkasında yer alan bir göldür.

Tonle Sap Gölü – Kamboçya

Kamboçya'da bulunan Tonle Sap Gölü

Kamboçya’da bulunan Tonle Sap Gölü

Dünya’nın en tuhaf 7 gölünden biri olan Tonle Sap Gölü, Kolombiya’da bulunan bir tatlı su gölüdür. Bu gölle ilgili şaşırtıcı gerçek ise, yılda 2 kez göl suyunun akış yönünün değişmesidir. Kasım ayından Mayısa kadar göl suyunun önemli kısmı Mekong Nehrine doğru akar. Ancak yağmur mevsiminde göldeki suyun kapladığı alan öylesine genişler ki neredeyse normal büyüklüğünü 5’e katlar ve suyun derinliği 1,5 metreden 7-8 metreye kadar çıkar. Bu yüzden, bölgedeki evler 7-8 metrelik direklerin üstüne inşa edilmişlerdir.

Resia Gölü – İtalya

İtalya'da bulunan Resia Gölü

İtalya’da bulunan Resia Gölü

Resia Gölü, İtalya’nın kuzeyindeki Güney Tirol bölgesinde yer alan yapay bir göldür. Bölgede bulunan barajın infilak etmesinden dolayı, nehrin suları göl yakınında bulunan tüm köylerin sular altında kalmasına neden olmuştur. Bu olaydan sonra ayakta kalan tek yapı ise, gölün ortasında bulunan kuledir. Kışın Resia Gölü donduğunda, insanlar gölün ortasındaki bu kuleyi ziyaret edebilmektedirler.

Natron Gölü – Tanzanya

Tanzanya'da bulunan Natron Gölü

Tanzanya’da bulunan Natron Gölü

Dünya’nın en tuhaf 7 gölünden sonuncusu ise Tanzanya’nın Arusha Bölgesinde buluna, bir tuz ve soda gölü olan Natron Gölüdür. Gölde bulunan siyanobakterilerden dolayı göl pembe bir renge sahiptir. Göl, her ne kadar durgun görünse de aslında dünya’nın en tehlikeli gölüdür. Bu bölgenin ortamına yabancı olan hayvanların göle girdiklerinde, özellikle sodyum karbonattan dolayı, derilerinin yandığı ve öldükleri anda adeta taş kesilmiş gibi bir görünüme büründükleri bilinmektedir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.