Dut Ağacı Tarihçesi – Dut Ağacı Nerede Yetişir? Morfolojik Yapısı

dut-agaci-tarihcesi

Dut ağacı, dutgiller familyasının Morus cinsine ait bir türdür. Meyvesi tatlı bir yapıya sahiptir. Anavatanı Çin’dir.

Dut Ağacının Morfolojik Yapısı

Dut ağaçlarının uzunluğu yaklaşık olarak 15 metreye kadar uzayabilmektedir. Dut ağacının gövdesi silindirik bir yapıdadır. Gövde, çatlak kabuklu ve gri – kahve bir renge sahiptir.

Dut ağacının yaprakları saplıdır. Kenarları dişlidir ve yuvarlak bir yapıya sahiptir.

DUT AĞACI NEREDE YETİŞİR? NE ZAMAN MEYVE VERİR?

Dut ağacı bahar aylarında meyve vermektedir. Ülkemizde genel olarak İç Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. İki türü vardır. Beyaz dut tatlı bir tada sahiptir. Kara dut ise mor bir renge sahip olup ekşi bir tadı vardır. Dut meyvesi kuru ya da dalından toplandığı hali ile tüketilebilir.

dut-agaci-tarihcesi

dut-agaci-tarihcesi

Uzun ömürlü ağaçlardır. Özellikle ipek böceği yetiştiriciliği alanında önemli bir yere sahiptir. İpek böcekleri dut ağaçlarının yapraklarını sevmektedirler ve bunları yiyerek beslenirler.

Beyaz dutlar meyve, pekmez ya da çerez olarak tüketilse de karadutlar genel olarak ilaç ve şurup yapımında kullanılmaktadır. Ülkemizde karadut özellikle Elazığ bölgesinde yetiştirilmektedir.

dut-agaci

dut-agaci

Dut Ağacının Tarihçesi

Ülkemizde dut yetiştiriciliği çok eski tarihlere dayanmaktadır. Kabul edilen bilgilere göre dut ilk olarak Asya’da özellikle Çin’de yetiştirilmiştir. Daha sonra Anadolu topraklarında yetiştirilmeye başlanmıştır. Dut ağaçlarının Anadolu’ya göç eden Türk toplumları tarafından konargöçer hayatın bir mirası olarak kaldığı düşünülmektedir. O günlerden günümüze dut ağaçları ülkemizde oldukça sık rastlanan bir ağaç türü olarak kalmıştır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.