Elekromanyetik Spektrum Nedir? Hakkında Bilgi

Elekromanyetik-Spektrum-Nedir-Hakkinda-Bilgi

Nedir? Nasıl Yapılır? kategorimizin bugünkü konusu elektromanyetik spektrum, elektromanyetik radyasyonun tam alanıdır ve radyo dalgaları, ışık ışınları, X-ray ışınları ve gama ışınlarını içerir. Yazımızda elektromanyetik spektrum nedir? hakkında bilgi edinebilir, çeşitlerini ve arkasındaki fiziksel gerçeklikleri detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

elektromanyetik-spektrum

elektromanyetik-spektrum

Elektromanyetik radyasyon, saniyede 300 bin kilometre olan ışık hızında giden bir enerji formudur, ilerlerken enerjisi, elektrik ve manyetik alanlar arasında gidip gelir. Bir alan gücünü artırırken, diğeri azaltır. Bu değişimin gerçekleştiği hıza, radyasyonun frekansı adı verilir. Farklı elektromanyetik radyasyon türlerinin farklı frekansları vardır. Örneğin radyo dalgalarının ışık ışınlarından daha düşük frekansları varken, mavi ışığın frekansı kırmızıdan yüksektir. Hertz (Hz) ile ölçülen elektromanyetik radyasyonun frekansı, elektrik alanının saniyede ulaştığı en yüksek değerdir.

Bilim adamları, elektromanyetik radyasyonun dalgalar halinde ilerlediğini söyler. Bunun nedeni, uzayda ilerlerken elektrik ve manyetik alanların güçlerinin sürekli değişimidir. Dalga boyu, dalganın elektrik alanını maksimum değerden minimum değere düşürüp daha sonra tekrar maksimuma yükselttiği zaman içinde kat ettiği mesafedir. Bu yüzden, dalga boyu, ışık hızının frekansa bölümüne eşittir. Yayın frekansı 1.200 kilohertz ya da 1.200.000 Hz olan bir radyo istasyonu sinyalinin dalga boyu 250 metredir.

radyo-dalgalari-ve-mikrodalga

radyo-dalgalari-ve-mikrodalga

RADYO VE MİKRODALGA

Radyo istasyonları, 150.000 Hz ile 20 milyon Hz arasında değişen frekanslarda yayın yapar. Her istasyon belirli bir frekans kullanır böylece dinleyiciler o istasyon için doğru frekanstaki dalgayı ayarlar. Televizyon vericileri, 70 MHz ve 800 MHz arasında sinyaller gönderir. (Bir megahertz, bir milyon hertz’e eşittir.)

Uydu televizyonları daha da yüksek frekanslarda çalışır. Bu elektromanyetik dalgalar, uyduya doğru çevrili tabak şeklindeki antenler tarafından yakalanır.

Radarlar, kilometrelerce ötedeki uçakların, gemilerin ve bulutların konumunu göstermek için radyo dalgalarını yansıtır. Birkaç santimetrelik dalgaboylarını kullanırlar. Doppler radarı, yansıyan dalgaların frekansındaki dakika değişiminden, hareket eden objelerin hızını ölçer. Mikrodalga fırınlar, binlerce, milyonlarca hertz frekansa karşılık gelen birkaç milimetrelik dalgaboylarını kullanır. Radyasyon, su moleküllerinin titremesine yol açarak, yiyecekleri ısıtır.

kizil-otesi

kizil-otesi

KIZILÖTESİ IŞIK VE ÖTESİ

Kızılötesi radyasyonun frekansı, gözle görülebilen ışığın frekansından düşüktür. Dalgaboyu, 1 mm ve 750 nanometre (bir nanometre ya da 1 nm, bir metrenin bin-milyonda biridir) arasında değişir. Sıcak objeler, kızılötesi radyasyon yayar ve kızılötesi ısı şeklinde hissedilir. Görünebilir ışık, elektromanyetik spektrumun, insan gözüyle algılanan küçük bir bölümünü oluşturur.

Renklerin spektrumu, 770 nm’deki kırmızı ışıktan 400 nm’deki mora kadar uzanır. Elektromanyetik radyasyonun enerjisi, dalga boyu kısalırken artar. Görülemeyen ultraviyole ışınları güneş yanıklarına yol açar ve görülebilir ışıktan daha kısa dalga boyuna sahiptirler (100-400 nm). X-ray ışınlarının daha da kısa dalga boyları vardır. Bu genelde bir atomun çapından azdır (0.1 nm). Bunlar cilde ve kemiklere nüfuz eder. Gama ışınlarının enerjisi yüksektir ve bunlar metalin içindeki çatlakların görüntüsünü üretir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.