Erik Ağacının Bakımı Nasıl Yapılır? Bahar Bakımı İçin Tüyolar

Erik-Agacinin-Bakimi-Nasil-Yapilir-Bahar-Bakimi-Icin-Tuyolar

Erik mevsimine çok az kaldı. Yazın en sevilen ve en çok tüketilen meyvelerinden bir tanesi olan, ekşi tadı ile ağızları sulandıran eriklerin çıkmasına sayılı günler kaldı.

Peki, severek yediğimiz eriğin bakımı nasıl yapılıyor hiç merak ettiniz mi? Erik ağacının bakımında 5 önemli adım vardır. Bu adımların yapılması hem ürün kalitesi hem de ürün verimliliği için oldukça önemlidir. Yazımızın detayında önemli ağaç türlerinden eriğin bakımında önemli hususlar ve bakım nasıl yapılır? detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

erik-agaci-bakimi

erik-agaci-bakimi

  1. Toprak İşleme Aşaması: Toprak işleme aşaması erik ağacının dikildiği bölgenin yağış alma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer bölge yağış alıyorsa sadece toprağın örtü bitkisi biçilir. Yağış almıyorsa derin sürüm yapılır.
  2. Sulama Aşaması: Erik ağaçları yine yağış durumuna göre 8 – 12 gün aralıkları ile sulanması gerekmektedir. Teknik olarak hem tasarruf açısından hem de kolaylığı açısından damla sulama yöntemi tercih edilmelidir. Meyvelerin büyümesi döneminde sulama çok önemli bir aşamadır.
  3. Gübreleme: Ağaçların gübrelenmesi ağaç bakımlarında önemli bir rol oynar. Ağaçların 2 yılda bir gübrelenmesi gerekmektedir. Gübrelerin ağacın gelişime göre seçilmesine dikkat edilmelidir.
  4. Budama: Erik ağaçları dikildiklerinden sonra geçen 3 yıl boyunca şekillenmesi için budanması gerekmektedir. Verim alınan ağaçlarda ise her yıl ya da duruma bağlı olarak iki yılda bir ürünün budanması gerekmektedir.
  5. Meyve Seyreltmesi: Elle seyreltme işlemi geç olgunlaşan eriklerde Haziran sonlarında yapılmaktadır. Yeşil erik dediğimiz can eriklerinde ürünler aralıklarla alındığı için her ürün toplama o ağacın seyreltilmesi anlamına gelmektedir. Ekstra işlem yapılmasına gerek yoktur.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.