Fibromiyalji Hastalığının Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji-Hastaliginin-Nedenleri-Belirtileri-ve-Tedavisi

Çağımızın önemli hastalıklarında bir tanesi olan fibromiyalji her geçen gün artış göstermektedir. Yaygın kas ağrısı, halsizlik, uyku problemleri, yorgunluk bu hastalığın en bilinen belirtileri arasında yer almaktadır. Fibromiyalji hastalığı sıklıkla kadınlarda ve yaşı genç insanlarda görülen bir rahatsızlık olup menopoz döneminde baş göstermektedir. Kadınlarda görülmesinin başlıca sebebi ise hormonel değişiklikler olarak gösterilebilir.

Sağlık sorunları yaşanmasına neden olarak yaşam kalitesini düşüren fibromiyalji hastalığının tedavisini romatoloji uzmanları koymaktadır. Bu hastalığın tedavisi ise fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitelerinde gerçekleştirilmektedir.

Fibromiyalji Hastalığının Nedenleri

Fibromiyalji hastalığının bu zamana kadar fark edilmiş olan pek çok sebebi bulunmaktadır. Daha çok hassas yapılı ve yaşadığı olaylardan çok çabuk etkilenen insanlarda görülmektedir. Fiziksel yaralanmalar ve çeşitli enfeksiyonlar fibromiyaljiyi tetikleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Merkezi sinir sistemi bozuklukları hastalığın bilinen nedenleri arasındadır.

Fibromiyalji-belirtileri

Fibromiyalji-belirtileri

Fibromiyalji de tanı konulması için yapılan özel bir test ya da tahlil bulunmamaktadır. Bunun için hastanın 3 ay boyunca sürekli kas ağrıları devam ediyorsa doktora görünmesi gerekmektedir.

Fibromiyalji Hastalığının Tedavisi

Fibromiyalji tedavisi yapılırken her hastanın incelenmesi ve kişiye uygun bir tedavi programının uygulanması gerekir. Fibromiyalji hastalığının tedavisi için bir fizyoterapiste başvurmak gerekmektedir. Tedavi sırasında kullanılan ilaçların yanı sıra masaj ve egzersiz hareketlere de ihtiyaç duyulur. Tedavi aşamasında gerekli olan psikolojik desteğin verilmesi, hastaların diyetlerinin düzenlenmesi gerekmektedir.

Fibromiyalji tedavisinin amacı hastada oluşan yorgunluğun azaltılması, depresif hallerin ortadan kaldırılması ve görülen diğer etkilerin ortadan kaldırılmasıdır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.