Fındık Ağacı Tarihçesi, Fındık Ağacı Nerede Ne Zaman Yetişir?

findik-agaci-nerede-ne-zaman-yetisir

Fındık ağacı, Huşgiller familyasının bir üyesi olup Corylus cinsinde olan çalı ve ağaçlara verilen ortak addır. Fındık ülkemizde tatlıcılık alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında kavrularak tüketilebileceği gibi çiğ olarak kabuğundan çıkarılan hali ile de tüketilebilir.

Fındık Ağacının Morfolojik Özellikleri

Fındık ağacı yaklaşık olarak 3 ile 4 metre boylarında çalı yapısında bir ağaçtır. Türlerine göre boyları 6 metreyi bulabilir. Kazık kök yapısına sahip olmadığı için kökleri derine inmez.

Fındık ağacının yaprakları iyi bir yapıya sahiptir. Yuvarlak ve uzundur. Kenarları dişli ve üst yüzeyi cinsine göre buruşuk olabilmektedir. Yaprakların büyüklüğü 0,97 cm ile 1.62 cm arasında değişiklik göstermektedir.

findik-agaci-tarihcesi

findik-agaci-tarihcesi

Fındık ağacının meyvesi kabuklu bir yemiştir. Meyve dış kabuğun şekline bağlı olarak, tombul, yuvarlak ya da sivri şekilde olabilir.

Fındık ağacı yağış oranının yoğun olduğu bölgelerde yetişmektedir. Nemli ve humuslu topraklarda yetişir.

Fındığın dünya genelinde 30a yakın çeşidi bulunmaktadır.

Fındık Ağacının Tarihçesi

Fındığın tarihinin Antik Çağ’a kadar ulaştığı ve köklü bir tarihi olduğu bilinmektedir. Antik Çağ’da ilk olarak Karadeniz bölgesinde görülen fındık daha sonra Karadeniz’den Akdeniz, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine yayılmıştır.

Fındık yetiştiriciliği ülkemizde Karadeniz bölgesinde yapılmaktadır. Özellikle Giresun, Ordu ve Trabzon’da yetişir. Türkiye’de yetişen fındıklar dünya genelinde fındık üretiminde %62 ile %65lik bir dilimi kapsar. Türkiye, Dünya’da fındık yetiştiriciliği alanında ilk sırada yer almaktadır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.