Fitil Nasıl Kullanılır? Fitilin Kullanım Alanları

fitil-nasil-kullanilir

Fitil, vücudumuza anüs yoluyla verilen jelli yahut mumlu maddeye verilen isimdir. Vücuda giren fitil erir ve böylelikle ilaç tesirini gösterir.

Fitillerin çeşitli kullanım alanları vardır. Mesela midenizden rahatsız iseniz fazla miktarda aspirin almak yerine fitil kullanabilirsiniz. Ya da mide bulantısı ve kusma rahatsızlığı olanlar ağızdan ilaç almak yerine fitil kullanabilirler. Basur hastalığında da acı ve yanmaya karşı fitil kullanımı önerilebilir. Fitil hakkında bilmedikleriniz ne çok diye düşünebilirsiniz. Birçok astım hastası olan kişiler de yanlarında özel fitiller taşımaktadır. Bu onların sıkıntısını bir nebze geçirecektir. Çocuklar genelde ilaç içmeyi çok sevmezler, annelerin bir zor görevi de onları hastalandıkları zaman ilaçlarını vermektir. Fakat çoğu çocuk bunu ret eder. Bu yüzden neredeyse tüm ilaçlar fitil biçiminde verilebilir. Fitiller kullanıldıktan sonra biraz dinlenmek gerekir. Bazen de kadınlar da vajinit tedavisinde kullanılan vajinal fitiller bulunmaktadır. Bu tedaviyi kadınların akşam yatmadan önce uygulamaları daha doğru olur. Çünkü fitilin kaymaması vücuda tam olarak girip etki etmesi bu açıdan daha faydalıdır.

fitil-nasil-kullanilir

fitil-nasil-kullanilir

Bebekler üzerinde de fitilin faydası var elbette. Ateşlenen, ateşi 39 u geçen bebekler de yine ateş düşürme sebebiyle fitil kullanılabilir. Yalnız fitili ortadan ikiye keserek bebeğin anüsünden yarısını koymalısınız. Bu bebeklerin rahatlamasına hatta uyku haline geçmesine de yardımcı oluyor. Veyahut kabızlık çeken bebeklerde de fitil kullanılması önerilebilir. Fitil bebeğe kullanılırken el temizliğine dikkat edilmelidir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.