Foreks Nedir?

foreks-nedir

Foreks ülkelerin para birimlerinin karşılıklı şekilde alınıp satıldığı, değerinin belirlendiği bir döviz piyasasıdır. Foreks piyasası yurdumuzda 2011 yılında SPK sebebi ile düzenlenmiş ve kontrol altına alınmıştır.

Foreks piyasalarının katılımcıları; merkez bankaları, ticari bankalar, uluslararası şirketler, portföy yönetim firmaları ve sigorta şirketleri, korunma (hedge funds) fonları ve bireysel yatırımcılardır. Forex zamanımızda yatırımları farklı miktarlarda olan yatırımcıların, alan katılımcılarının yalnızca bir internet bağlantısıyla günün her saatinde erişebildiği çok likit bir piyasadır.

Foreks alanının kaldıraç avantajı yatırımcıya parasının belli bir katına kadar işlem yapma imkânı sunar. Piyasada döviz kurlarına ilave olarak altın, gümüş bunun gibi değerli madenler, petrol ve dünya endeksleri de işlem görmekte. bununla beraber, Foreks piyasalarının 24 saat açık olması, paritelerin hareketlerinin, gün boyu, ABD, Avrupa ve uzak Doğu’dan gelen haber akışı ve beklentilere bağlı olarak akıcı biçimde değişmesine sebep olur. Foreks nedir sorusunun cevabını yukarıda sizlere vermeye çalıştık, umarım foreks hakkında sizi bilgilendirmeyi başardık.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.