Hindistan Cevizi Ağacı Nerede Yetişir? Özellikleri

Hindistan-Cevizi-Agaci-Nerede-Yetisir-Ozellikleri

Hindistan cevizi, palmiyegiller familyasının bir ürünüdür. Tropikal bir ağaçtır. Meyveleri değerlendirilen Hindistan cevizi ağacından pastacılık, gıda sanayi ve kozmetik sanayinde yararlanılmaktadır. Özellikle son dönemlerde yıldızı parlayan ağaç türleri arasına ismini yazdıran Hindistan cevizi yağına cilde olan faydalarından ve diş sağlığına olan olumlu etkilerinden dolayı kısa sürede ilgi artmıştır.

Hindistan Cevizi Ağacı Morfolojik Özellikleri

Tropikal iklimlerin hâkim olduğu bölgelerde yetişen bir ağaçtır. Boyları yaklaşık olarak 20 metreyi aşmaktadır. Oldukça uzun boylu ağaçlardır. Dallanmalar tepesinde görülür ve meyveleri tepesinde olgunlaşır. Hindistan cevizi ağacının meyvesi sert kabuklu bir meyvedir. Kabuğu kırıldığı zaman içerisinde Hindistan cevizi sütü denen yoğun bir sıvı bulunur. İçilebilir. İçinde bulunan beyaz etli kısım yenilebilir.

hindistan-cevizi-agaci-meyveleri

hindistan-cevizi-agaci-meyveleri

Hindistan cevizi taze olarak tüketildiği gibi kurutularak da tüketilebilir. Genel olarak tatlıcılık ve pastacılık alanında süsleme amacı ile kullanılır. Enerji değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Olgunlaşmış bir meyvenin ağırlığı yaklaşık olarak 2 – 3 kg olabilir. Olgunlaşan meyvelerin kabuğu kahverengidir. Kırılması zor bir yapısı vardır. Bir ağaç yılda ortalama 100 meyve verebilir. Ağacın yaprakları oldukça uzun bir yapıya sahiptir. Yaklaşık olarak 60 ile 90 cm arasında uzayabilmektedir.

Hindistan cevizi ağacı oldukça uzun bir yapıya sahip olduğu için meyvelerin toplanması oldukça zorlu bir iştir. Ağaca tırmanarak toplandığı gibi uzun sırıklar yardımı ile çırpılarak da toplanabilir. Tayland ve Malezya gibi ülkelerde Hindistan cevizi toplamak için maymunlar eğitilir.

Hindistan Cevizi Nerede Yetişir?

Hindistan cevizi tarihi oldukça eski bir meyvedir. Tropikal bölgelerin hepsinde yetişmekler birlikte, Sri Lanka, Tayland, Malezya ve Fildişi sahilleri de Hindistan cevizi yetişen bölgeler arasındadır. Hindistan cevizi ülkemizde yetişmeyen bir meyvedir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.