Hortum Nedir? Nasıl Oluşur?

hortum nedir

Hortum Nedir? Nasıl Oluşur? Hortum Çıktığında Ne Yapılmalıdır?

        Hortum, en basit tanımıyla bir rüzgâr türüdür. Dar bir alanda, bir anda oluşan basınç farkları hortumların başlıca nedir. Yeryüzünde oluşan en tehlikeli hava olaylarından olan hortumlar, zaman zaman büyük felâketlerin oluşmasına neden olurlar. Hortumlar genellikle karada görülürler; ancak çok sık olmasa da denizde de olabilmektedirler.

Hortum Nasıl Oluşur?

        Hortum nasıl oluşur? sorusu belki de hortumla ilgili en merak edilen sorudur. Hortumların oluşmasına “kümülüs” bulutlarının neden olduğu söylenebilir. Sıcak olan bir hava kütlesinin üstüne soğuk bir hava kütlesi çıkarsa, sıcak hava hızla soğuk havanın üzerine doğru yükselmeye başlar. Basınç farkından oluşan bu kısa süreli değişim, bir anda oluşan çok güçlü rüzgârların oluşmasına neden olur. Sıcak hava yükselme hareketini sürdürdükçe giderek daha da güçlenir ve bir hortuma dönüşür.

Hortum Çıktığında Ne Yapılmalıdır?

Daha önceki yıllarda okyanuslara kıyısı olan ve tropik iklime sahip ülkelerde görülen hortumlar, küresel ısınma vb. etkilerden dolayı artık Türkiye’de de sık görülmeye başlamıştır. Bu yüzden hortum çıktığında ne yapılması gerektiğinin bilinmesi yaralanma ve ölüm gibi sonuçları engelleyecektir. İşte,hortum çıktığında yapılması gerekenler:

  • Eğer evdeyseniz hemen gaz, su ve elektriği vanadan kesin.
  • Eğer evdeyseniz ve fazla uzakta olmayan bir hortum yaşadığınız yapıya yaklaşıyorsa; evin dış duvarlarından, camlardan ve kapılardan hızla uzaklaşın. Evin iç, koridor veya tuvalet gibi, bölgesine gidin.
  • Eğer evinizde, yaşadığınız apartmanda, fırtına vb. afetler için bir sığınak varsa oraya sığının. Eğer sığınak yoksa apartmanın bodrumuna gidin. Şayet binanızda bodrum da bulunmuyorsa, zemin kattaki bir dairenin tuvalet veya koridoruna sığının ve masa vb. ağır bir nesneyi çekerek tehlike geçene kadar kendinizi koruyun.
  • Hortuma okul, AVM, sağlık ocağı gibi bir yerde yakalandıysanız, hızla kapalı bir mekân bularak yapının tuvalet ya da koridor gibi cam ve kapılardan uzak yerlerine sığının. Eğer yapıda sığınak varsa sığınağa gidin.
  • Eğer tren, otobüs, karavan bir araçtaysanız hemen araçtan çıkın ve sağlam bir yapı bulmaya çalışın.
  • Araba vb. bir araçtaysanız ve hortum eğer aracınızın çok yakınındaysa kaçmayın ve aracınızın içinde kalın.
  • Eğer dışarıda yaya iseniz ve yakınlarınızda sığınacak bir yapı yoksa bir hendek ya da ona benzeyen bir yere başınızı koruyarak yüzükoyun uzanın.
  • Gökdelen veya çok katlı bir yapıdaysanız hemen en alt kata inin ve bir komşunuzun evindeki en ufak odaya veya koridora saklanın.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.