Hurma Ağacı Nerede Yetişir? Tarihi ve Morfolojisi

Hurma-Agaci-Nerede-Yetisir-Tarihi-ve-Morfolojisi

Hurma ağacı palmiyegiller familyasının bir üyesi ağaç türlerindendir. Aynı palmiye ağaçlarında olduğu gibi çöl iklimi ya da tropikal iklimin hâkim olduğu yerlerde yetişmektedir. Besin değerleri oldukça yüksek bir meyvesi vardır. Meyveleri sofralık ve gıda sanayinde hammadde olarak kullanılmaktadır. Oldukça faydalı bir meyvedir.

Hurma Ağacının Morfolojik Özellikleri

Kazık köklü bir ağaçtır. Kökleri saçak kök biçimde uzar. Ağacın gövdesi pürüzlü bir yapıya sahip olup rengi gri kahverengidir. Hurma ağacı yaklaşık olarak 25 metre uzunluğundadır. Her hurma ağacı yaklaşık olarak 40 – 100 kg arasında meyve verebilir.

hurma-agacinin-morfolojisi

hurma-agacinin-morfolojisi

Hurma ağacının meyveleri tatlı olup çekirdekli bir yapıya sahiptir. Meyvelerinin rengi ve şekli çeşidine göre değişmektedir. Hurma ağacının ömrü yaklaşık olarak bir insan ömrü kadardır. Yani ortalama 60 – 70 sene boyunca yaşar. En fazla 130 yaşına kadar yaşar.

Hurma birçok yönü ile insanlar benzemektedir. Erkek ve dişiden üremesi, döllenmesi, ortalama ömrü gibi pek çok özelliği insan ile benzerlik göstermektedir. Hurma ağacı sıcak ve suyun bol olduğu ortamlarda yetişir. Sıcak ve birlikte olmazsa meyve vermeyecektir. Bu yüzden ülkemizde genellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilebilir.

Hurma Ağacının Tarihçesi

Hurma insanlar tarafından yetiştirilen en eski bitkilerden bir tanesidir. Yapılan tahminlere göre ilk olarak 8000 yıl önce Sümerler tarafından Hint Yarımadası’nda yetiştirildiği düşünülmektedir. Yine tarihin en eski uygarlıklarına bakıldığı zaman tarihi kaynaklarda hurma ağacının varlığına rastlanabilir. Hurma Müslümanlar için önemli bir bitkidir. Hurma ağacından Kur’an-ı Kerim’de bahsedilmektedir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.