Ihlamur Ağacı Nerede Yetişir? Tarihçesi ve Morfolojisi

Ihlamur-Agaci-Nerede-Yetisir-Tarihcesi-ve-Morfolojisi

Ihlamur, Ihlamurgiller familyasının Tilia cinsi ağaçlarına verilen genel addır. Bu ağacın çiçekleri toplanarak çay olarak tüketilmektedir. Şifalı bitkiler sınıfına giren ağaç türlerinden olan bu bitkinin birçok türü bulunmaktadır. Ülkemizde çiçek açan ağaçların çiçekleri Haziran ve Temmuz aylarında toplanmakta, kurutulmasının ardından demlenerek içilmektedir.

Ihlamur Ağacının Morfolojik Özellikleri

Ihlamur ağaçlarının boyları yaklaşık olarak 20 ile 30 metreye kadar uzayabilir. Yaprakları yeşil renklidir. Kenarları dişli ve uzun saplı yaprak yapısına sahiptir. Yaprakların büyüklüğü cinsine göre 5 ile 10 cm arasında değişmektedir.
Ihlamur ağacının aynı ada sahip ıhlamur denilen çiçeklerinden faydalanılır. Ihlamur çiçeği sarımsı bir renge sahiptir. Dallarda demetler halinde yetişir. Oldukça hoş bir kokuya sahiptir. Çiçek açma dönemlerinde bulundukları bölgelere güzel kokular yayarlar. Ihlamur ağacının çiçekleri Haziran ve Temmuz aylarında açar. Açan çiçekler kurutularak tüketilir. Kışın genellikle ıhlamurun çayı içilir.

ihlamur-agaci-nerede-yetisir

ihlamur-agaci-nerede-yetisir

Ihlamur ağacından toplanan çiçeğin idrar söktürücü ve sakinleştirici bir özelliği vardır. Sıklıkla tüketilmesinde bu unsurların önemli bir yeri vardır.

Ihlamur Ağacının Tarihi

Ihlamur bitkisi ülkemizde olduğu gibi bütün dünyada sıklıkla tüketilen bitkiler arasında yer almaktadır. Eski tarihlerde Orta Avrupa’da ıhlamur ağaçları pek çok köyün meydanında bulunur ve insanların buluşma noktası olarak kullanılırmış. Gelinlik çağına gelen kızlar bu ağacın etrafında kendilerini göstermek için dolaşırlarmış. Bütün bunların yanında köyde kurulacak olan mahkemeler bu ağacın yanında kurulurmuş. Bu yüzden ıhlamura mahkeme ağacı da denilebilir.

Ihlamur Ağacı Nerede Yetişir?

Ihlamur ağacı karasal iklimin hakim olduğu bütün bölgelerde yetişebilir. Bu sebeple ülkemizde genel olarak İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilir. Sıklıkla tüketilen bir bitkidir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.