İletişim Nedir? Temel İletişimin Kuralları

İletisim-Nedir-Temel-Iletisimin-Kurallari

En bilindik tanımı ile iletişim, iki insan arasında yapılan bilgi alış verişidir. İnsanlar duygu ve düşüncelerini aktarmak için birbirleriyle iletişime geçerler. Bu iletişim sözlü olabileceği gibi yazılıda olabilir.

İnsanlar arasında etkili iletişimin kurulabilmesi için altın değerinde bazı kurallar vardır.

iletisim-nedir-kurallari

iletisim-nedir-kurallari

Temel İletişimin Kuralları

  • İletişimde sadelik her zaman ilk sırada yer alır. Karşı tarafa anlatmak istediklerinizi en basit haliyle ve en sade kelimeleri kullanarak anlattığınız zaman kurduğunuz iletişimin daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz.
  • Sadelikten sonra dikkat edilmesi gereken diğer unsur kurduğunuz cümlelerin kısa olmasıdır. Çünkü bir cümleyi ne kadar uzatırsanız anlaşılması da o kadar zorlaşacaktır.
  • Eğer sözlü iletişim kuruyorsanız ses tonunuz karşı taraf üzerinde bir hayli etkili olacaktır. Kelimeler üzerinde yaptığınız vurgular duygu ve düşüncelerinizi yansıtırken size yardımcı olacaktır.
  • Güvenilir olmak iletişim en önemli unsurları arasında yer alır. Eğer karşı tarafa güven veremiyorsanız kurduğunuz iletişim uzun ömürlü olmayacaktır. Her şeyden önce insanların size güvenmesi gerekmektedir.
  • Eğer karşı tarafa vermek istediğiniz bir mesaj varsa önce bunun nedenini açıklamanız sizin için iyi bir adım olacaktır. Çünkü insanlar bir işi yaparken önce nedenini bilmek isterler.
  • Unutulmamalıdır ki karşı tarafa bir şey anlatmak istiyorsanız bunun sorumluluğu size aittir. Karşıda ki kişiyi ikna etmek ya da bir konuda olumsuz bir düşünceye sahip olmasını sağlamak tamamı ile sizden kaynaklı bir durumdur. İletişimde sorumluluk sahibi olmaktan kaçmayın.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.