Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgi724/public_html/wp-includes/kses.php on line 894
İncir Ağacının Morfolojisi, Tarihçesi ve Özellikleri | Bilgi 7/24

İncir Ağacının Morfolojisi, Tarihçesi ve Özellikleri

Incir-Agacinin-Morfolojisi-Tarihcesi-ve-Ozellikleri

İncir ağacı subtropik bitkiler sınıfında yer alan ağaç türleri ve bitki grubundan biridir. Ilıman iklim kuşağında yetişmektedir. Meyveleri değerlendirilen incir ağacı hem sofralık hem de kurutmalık amaçlarla yetiştirilmektedir. Ekonomik anlamda ülkemizde önemli ağaçlar arasında yer alan incirin yetiştiriciliği için tüm bölgelerimiz uygun ekolojik özelliklere sahip olmasına rağmen en çok incir üretimi Ege Bölgesinde yapılmaktadır. Yazımızdan incir ağacı özellikleri, morfolojisi ve tarihçesi hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Incir-Agacinin-Morfolojik-Ozellikleri

Incir-Agacinin-Morfolojik-Ozellikleri

İncir Ağacının Morfolojik Özellikleri

İncir ağaçları ortalama 8 ile 10 metre arasında değişen bir uzunluğa sahip olabilir. Seyrek dallı bir ağaçtır. Dalları kül rengindedir. Yaprakları değişik formlarda olabilir. En çok görülen yaprak çeşidi el şeklinde olabilir. Yaprakları 3 ile 7 arasında değişen parmak şeklinde ayrılan bölümlerden oluşur. Yeşil renklidir.

İncir ağaçlarının meyveleri yuvarlak ya da armuta benzeyen bir yapıya sahiptir. İncirler ağaçta bulunan çiçek kılıflarının büyüyüp olgunlaşması ile ortaya çıkar. Meyvelerinin yapısı yumuşak renklidir. Olgunlaşan meyveler çekirdekli bir yapıya sahiptir.

Incir-Agacinin-Tarihcesi

Incir-Agacinin-Tarihcesi

İncir Ağacının Tarihçesi

İncir ağacının hikayeleri Adem ve Havva’ya kadar dayanmaktadır. Hıristiyanların kutsal kitabı olan İncil’de Adem ve Havva ile adı anılan ilk meyve incirdir. Kutsal kitaplarda adı geçtiği için cennet meyvesi olarak bilinir ve kutsal sayılır.

Yapılan arkeolojik kazılarda Neolitik çağdan kalma incir kalıntılarına rastlanmıştır. O zamandan günümüze kadar önemini sürdürmüş bir meyvedir. İncir meyvesi ülkemizde ekonomiye büyük katkı sağlayan ve en çok yetiştirilen meyveler arasındadır. İncir üretiminde Türkiye dünya üzerinde ilk sırada yer almaktadır. Takiben Mısır, İran, Cezayir ve Fas gelmektedir.

İncir ülkemizde hemen hemen bütün bölgelerde yetişmektedir. Ancak Güneydoğu Anadolu bölgesi kuru incirin en kaliteli olduğu bölgedir. Bu yüzden Güneydoğu Anadolu’ya incirin gen merkezi olarak bakılır.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgi724/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

1 YorumLütfen Yorum Bırakınız

  • Bizim bahçemizde’de incir,limon,erik,dut ve muz ağaçları var mevsimleri geldiğinde bu meyveler açıyor ve çok mutlu oluyorum bol bol yiyorum

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.