Kekiğin Faydaları Nelerdir? Kullanım Alanları

Kekigin-Faydalari-Nelerdir-Kullanim-Alanlari

Kokusu ve damaklarda bıraktığı hoş tadı ile yemeklerde sık sık kullanılan kekik sağlık alanında da son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başladı. Yeni yeni de olsa fark edilen kekiğin faydaları bu bitkinin kullanım oranında artış olmasına sebep oldu.

İlk olarak kekikte sağlığımız için gerekli olan temel mineraller ve vitaminler bulunmaktadır. A vitamin, C vitamini ve E vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Bütün bunların yanında çok güçlü bir antioksidan olma özelliğini taşımaktadır. Bu özellik açısından kekik sağlık açısından faydaları fazla olan bir bitki olarak nitelendirilmektedir.

kekigin-faydalari

kekigin-faydalari

Peki, nedir bu kekiğin faydaları?

Kekik pek çok alanda sağlığımıza katkı sağlamaktadır. Saçtan tutunda kalp sağlığına kadar birçok faydası vardır.

  • Kekiğin tansiyon rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Hipertansiyon ve yüksek tansiyonu dengeler.
  • Hareketsiz bir yaşamın doğurduğu rahatsızlıklardan yalnızca bir tanesi olan kolon kanserine karşı etkili olduğu bilinen faydaları arasında yer almaktadır. Obeziteye karşı oldukça etkili bir bitki olan kekik, kolon kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.
  • Stresle mücadele edebilmenizde büyük bir yardımı vardır. Sinir sistemine iyi gelmesi yine bilinen faydaları arasında yer almaktadır.
  • Günümüzde insanların en önemli problemlerinden bir tanesi olan uyku problemine iyi gelmektedir. Yatmadan önce içeceğiniz bir bardak kekik çayı ile güzel bir uykuya dalabilirsiniz.
  • Sindirim sistemi ile ilgili problemlere iyi gelerek hazımsızlığı ortadan kaldırmaktadır.
  • Cildiniz ile ilgili çeşitli problemlere iyi geldiği bilinmektedir. Kekik ve papatya karışımı ile yapılan kürlerin egzama gibi deri hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
  • Saçların çıkmasında yardımcı olduğu gibi saç dökülmesini de engeller.

Kekiğin Kullanım Alanları

Kekik bitkisinin kullanım alanları bir hayli geniştir. Taze ve kurutulmuş baharat olarak yemekleri tatlandırmak için kullanıldığı gibi çay olarak demlenerek şifa anlamında da kullanılabilmektedir. Kekik yağı da yine şifalı bitki olarak sağlık açısından ve esans olarak da kozmetik sanayinde sıkça yer almaktadır. Diğer yandan kekik bitkisinin kaynatılmış suyu temizlik için de kullanılır. Yüzey temizliğinin dışında kişisel temizlikte de birebir maddedir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.