Kinetik Kuram Nedir? Kinetik Kurama Göre Maddenin Üç Hali

Kinetik-Kuram-Nedir-Kinetik-Kurama-Gore-Maddenin-Uc-Hali

Kinetik Kuram Nedir? Kinetik Kurama Göre Maddenin Üç Hali

Maddenin üç hali katı, sıvı ve gazdır. Kinetik kuram bu üç halin özelliklerini, partikülleri ve hareketlerini ele alarak açıklar. Kimyagerler maddenin atomlardan, moleküllerden ve diğer partiküllerden oluştuklarını yaklaşık 150 yıl önce keşfettiler. Katı, sıvı ve gazların birçok özelliğini biliyorlardı ve hareket eden partikülleri açıklamak üzere Kinetik Kuramı geliştirdiler.

kinetik-teori-nedir

kinetik-teori-nedir

Nedir? Nasıl Yapılır? bölümümüzden sizlerle paylaştığımız yazımızda kinetik kuram nedir? kinetik kurama göre maddenin üç hali ve özellikleri hakkında geniş bilgi alabilirsiniz.

KATILAR

Katılar, sabit hacim ve biçime sahiptirler. Ayrıca serttirler ve onları sıkıştırmak hemen hemen imkânsızdır. Katıları oluşturan partiküller birbirlerine çok yakındır ve aralarındaki çekim gücü çok fazladır. Bu partiküller birbirlerinin yanlarından geçip gidemez ama katı bir oluşumun içinde, sabit pozisyonda ileri geri hareket edebilirler.

SIVILAR

Tıpkı katılar gibi, sıvıların da hacimleri sabittir ama katiların aksine, onların şekli değişkendir. Her madde, katı ya da sıvıyken, hemen hemen aynı yoğunluğa sahiptir. Bir sıvıdaki partiküller, birbirlerine neredeyse katılarda olduğu kadar yakındır ama enerjileri ve hareket özgürlükleri daha fazladır.

maddenin-halleri-ve-kinetik-teori

maddenin-halleri-ve-kinetik-teori

GAZLAR

Sıvılara ve katılara oranla, gazları sıkıştırmak daha kolaydır. Bir gazın hacmi azaldığında, basıncı artar. Kinetik kuram bu durumu, partiküllerin birbirlerinden çok uzak durmasıyla açıklar. Bir gazdaki partiküller, gazın tüm hacminin yalnızca küçük bir bölümünü kaplar. Örneğin, 1 cnf’lük su, 100 C°’de ve atmosfer basıncında 1700 cnf’lük buhar oluşturabilir. Buhardaki moleküller o kadar hızlı ve birbirlerinden o kadar uzaklardır ki, partiküller arasındaki çekimin katı ve sıvılara oranla hemen hemen hiç etkisi yoktur. Gazlar dağılırlar, bu demektir ki her yöne yayılarak içinde bulundukları muhafazayı tamamen doldururlar. Güçlü bir parfüm kokusunun kapalı bir odayı nasıl tamamen doldurduğunu bu şekilde açıklayabiliriz.

Kinetik kurama göre, bir gazın partikülleri devamlı hareket halindedirler. Zikzaklar çizerek, birbirlerine ve içinde bulundukları muhafazanın duvarlarına çarparlar. Bu çarpışmalar sırasında hiç enerji kaydedilmez çünkü son derece elastiktirler.

Bir gazın basıncı, gaz partiküllerinin içinde bulundukları muhafazanın duvarlarıyla çarpışması sonucudur. Gazın sıcaklığının yükselmesiyle, partiküllerinin ortalama kinetik enerjisi de yükselir. Muhafazasının duvarlarına daha sık ve daha şiddetli saldırmaları sonucunda hızları artar. Böylece, duvarlara daha fazla basınç uygularlar.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.