Kiraz Ağacı Nerede Yetişir? Morfolojik Özellikleri

Kiraz-Agaci-Nerede-Yetisir-Morfolojik-Ozellikleri

Kiraz, gülgiller familyasında bulunan ağaç türleri arasında hoş meyveleri olan bir ağaçtır. Meyvesi hem ülkemizde hem dünya da çok sevilir ve en çok tüketilen meyveler arasında yer alır. Dondurma, pasta, meyve suyu gibi gıda sanayinde ve sofralık olarak kiraz ülkemizde çokça kullanılmaktadır. Kiraz ağacı bu nedenle ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadır.

kiraz-agaci-morfolojisi

kiraz-agaci-morfolojisi

Kiraz Ağacının Morfolojik Özellikleri

Kiraz ağacı yaklaşık olarak 15 metreye kadar uzayabilen bir yapıya sahiptir. Kahverengi ve sağlam bir gövdeye sahiptir. Yaprakları yeşil renklidir. Kışın yaprakları dökülür. Yapraklarının yapısı yumurta şeklindedir ve kenarları dişlidir. Beyaz renkli çiçekleri bahar aylarında açar ve oldukça güzel bir görüntüye sahiptir.

Meyveleri genel olarak kırmızı renkte ve tatlıdır. Hem ülkemizde hem dünyada sıklıkla tüketilen meyveler arasındadır. Meyveleri cinsine göre yuvarlak ya da kalp biçiminde olabilir. Meyveleri tek çekirdekli ve suludur.

kirazin-tarihcesi

kirazin-tarihcesi

Kiraz Ağacının Tarihi

Kiraz ağacının varlığı eski uygarlıklara kadar dayanmaktadır. Yunan mitolojisinde kiraz meyvesi önemli bir yer tutar. Yunan mitolojisinde doğum ve yenilenme anlamındadır. Kiraz, Çin kültüründe ölümsüzlük anlamına gelir.

Ülkemizde de kiraz yetiştiriciliği oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Öyle ki Giresun ilinin adının Roma döneminden bu zamana kadar kirazdan geldiği söylenmektedir. Roma döneminde Giresun’a kiraz anlamına gelen Kerasus denilirken bu kelime değişerek günümüze Giresun olarak gelmiştir. Buradan da anlaşılacağı gibi Giresun ülkemizde kiraz yetiştiriciliği önemli bir şehirdir.

Ülkemizde en kaliteli kirazların Toros dağlarının kuzey yamaçlarında yetiştirildiği bilinmektedir. Ülkemizde hemen her şehirde kiraz yetişebilir. Değişen iklim koşullarına göre kiraz çeşitlerinin olgunlaşma süreleri farklılık gösterebilir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.