Lens Nasıl Kullanılır? Lensler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

lens-nasil-kullanilir-lens-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Günlük hayatımızda çoğumuzun bildiği fakat ihtiyacımız olmadığı icin görmezden geldiğimiz şeylerin başında kullandığımız lensler geliyor. Peki Lensler hakkinda ne kadar bilgiye sahipsiniz?

ilk olarak lenslerin ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyor. Bu konuda çok sayıda kaynak farklı tarih verirken şunu söyleyebilirim, geçmişteki 25 yıl içinde optik ve renkli lens sektörü epeyce gelişim göstermiştir. Lensler keyfi olarak kullanılmasının yanı sıra göz rahatsızlığımızı gidermek içinde kullanılır. Astigmat, miyop, hipermetrop vs.. – 0.50 ve üstü bütün numaralı gözlerimiz için kullanılır ve her göz için çapları ayrı ayarlanır.

Günümüzde keyfi olarak kullanılan bir ürün olarak bilinmesine rağmen aslında sağlık açısından çok dikkat edilmesi gereken bir üründür. Kozmetikçiler ve optik mağazalarında kolaylıkla renkli ve numaralı lenslere ulaşmak mümkün.

Fiyatları da kullanım zamanına ve şekline göre ortalama 50tl ile 150tl arasında değismektedir. Bu ürünü üreten bir çok marka vardır fakat gözlemlere göre kullananlar hep aynı ürünü tercih etmektedir. Günümüz oyuncuları sıkça rolleri için lens kullanmaktadır.

Lensler ayrıca 1 ay ile 1 yıl arası takmaya bağlı olarak kullanılabilinir. Zamanı geçen lensler gözde kuruluk kumlanma batma ve yanma yapar. Dikkatli olunmadığı taktirde göz kaybına dahi yol açabilir. Bu yüzden ne olursa olsun öncelikle gözünüzün lens kullanımına uygun olup olmadığını ve ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek adına mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririm.

Sağlıklı ve bol aydınlık günler dilerim.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.