Limon Ağacı Hastalıkları

limon ağacı hastalıkları

Limon ağaçları bilindiği üzere sıcak iklimlerde yetişirler. Yetiştirildiği bölgelerde hava sıcaklığının 0 ( sıfır ) derecenin altına düşmemesi gerekmektedir. Bu durumlarda limon ağaçları donarak ölebilirler. Yine aynı şekilde sıcaklıklar 45 derecenin üzerine çıktığında da ağaçların ölme riski bulunmaktadır. Ortalama 23 derece sıcaklıklarda limon ağaçları son derece hızlı büyürler.  En sağlıklı yetiştirildiği topraklar ise bol humuslu ve derin topraklardır. Bu şartlar sağlandığında, her hangi bir hastalığa yakalanmazlar ise, son derece verimli ve sağlıklı meyveler verebilmektedirler.

Limon ağacı hastalıkları fark edildiğinde bakım ile çözüme kavuşturulabilir. Ancak bu hastalıkları fark edebilmek için hastalıkların neler olabileceği ve nasıl belirtiler verebileceğini bilmek gerekir. Çeşitli limon ağacı hastalıkları aşağıdaki gibidir.

Dal yanıklığı:  Bu hastalığa yakalanan ağaçlarda hem dallarda hem de meyvelerde hastalık belirtileri ortaya çıkmaktadır. İlk belirtiler genç sürgün dallarında ve yaprak saplarında siyahlaşma ve yağ lekesi şeklinde görülür.  Yaprak gün geçtikçe kıvrılır, kahverengileşir ve en sonunda dökülür. Meyvelerde ise oldukça küçük çaplarda benekler oluşur. Düzenli ilaçlamalar ile zamanında müdahale edildiğinde limon ağaçları kolaylıkla hastalıktan kurtulur.

Gövde zamklanma hastalığı: Bu hastalık sonbahar ve kış aylarında bulaşır. Öncelik toprağa yakın olan meyvelerde görülür. Hastalığın bulaştığı ilk meyvelerde kahverengi lekelenmeler olur. Daha sonra meyve kabuğunda yumuşamalar başlar. Ve hastalık tüm meyveyi sarar. Meyvede değişik bir koku oluşur. Bu hastalık ciddi oranda meyve kaybına neden olmaktadır. Hastalıklı meyveler toplanır sağlam meyvelerle aynı yerde muhafaza edilirse, hastalık sağlam meyvelere de bulaşır. Hastalık dal ve gövdede kendini göstermektedir. Hasta olan gövdelerde kabuk çatlar ve içerisinden kahverengi zamk sıvısı akar. Hastalık tüm gövdeyi sardığında ağaç ölür.

Limon tıkanıklı hastalığı: Hastalık 4 / 5 yaşındaki genç limon ağaçlarında görülür. Bu dönemlerde ağaçta aşı yerinin hemen üstünde yumurta şeklinde şişmeler görülür. Ağaç yaşlandıkça bu şişkinlikler yer yer dağıldığı gibi bir kuşak şeklinde de çoğalabilir. Hastalığın sebebi ağaçlara yapılan aşılardır.

35 YorumLütfen Yorum Bırakınız

 • 3 yaprak senedir bir limon ağacını yetiştiremedim. yapraklarında beyaz bir leke oluşuyo iyice büzüşüp ypraklar kayboluyor. neyse çiçekleri yaprakları tamamen bitiyor. ağacmda bişey kalmadı. LÜFEN NE ETİLİ. YARDIM İSTİYORUM.

  • Merhaba,

   İlk olarak aklıma gelen böcek zararı oldu. Ancak doğru teşhis yapabilmek için detaylı fotograflar ya da o sorunu yerinde görmem gerek bir bitki koruma uzmanı olarak. Limon ağacı zararlıları hakkında bir yazı hazırlayıp sitede yayınlayarak sorununuza yardımcı olmaya çalışacağım. Yazıyı yayınladığımda sizi yine yorum kısmından bilgilendireceğim. İlginiz için teşekkürler…

 • Slm benim 1 limon agacim var yapraklari sarardi sonrada dokuldu.sadece meyveler kaldi.yardim ederseniz sevinirim

 • Benim limon agacimda beyaz pamucuk gibi seyler var yapraklari sarariyor ucllarinda kahvelikler dokuluyor

 • merhabayın:
  saksıda baktığım limon ağacı yaprakları yapış yapış olmuş ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevirim

  • Merhaba, limon ağacının hastalıklı kısımların resmini çekerek bu siteden hizliresim.com yükleyip yoruma linkini atarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

  • Muhtemelen şirin vardır bundan dolayı yapış yapış olur effore diye bir ilaç var bunu kullanırsanız kafi

 • benim şikayetim limon ağacinin yapraklari yapişyapiş orümcek ağigibi şeylervar arap sabunu kullaniyorum faydasi olurmu ağacin yetişmesi iyi üzerinde limonlar oluyor fakat nohut büyüklüne geldiklerinde dokülmeye başliyor yardimci olursaniz sevinirim.

  • Merhaba,
   Sizin sorununuzla ilgili aklıma ilk gelen yaprak biti zararından dolayı oluşan fumajin zararı oldu. Örümcek ağı gibi maddeler de yaprak biti erginlerinin gömlek değiştirmeden sonraki gömlekleri. Evet arap sabunuyla yıkamanın kısmen de olsa faydası olur. Ancak zarar fazlaysa tamamen böceklerin ölmesi için yeterli olmayabilir arap sabunu. Zararın önüne sadece arap sabunuyla geçemezseniz aşağıdaki formülü deneyebilirsiniz;

   MALZEMELER

   – 1 yemek kaşığı Zeytinyağı
   – 1 yemek kaşığı Arap Sabunu veye benzeri doğal sabun
   – 1 litre su
   – FısFıs

   FısFıs’ın sıvı haznesine tüm malzemeleri koyup iyice çalkalıyoruz. Böylece yağ sabunla çözülerek suya karışıyor. Elde ettigimiz sıvıyı yaprakların üstünde bit gördüğümüz yerlere (ya da bitin yapış yapış örümcek ağı benzeri kirlerini gördüğümüz yerlere) sıkıyoruz. Ertesi gün baktığımızda tüm bitler ölmüş olacak.

   Hala daha çare olmuyorsa bu kez bir zirai ilaç satan dükkana gidip ruhsatlı yaprakbiti ilacı alarak onu da uygulayabilirsiniz.

 • benim limon agacinin dallarinda siskinlikler olustu ben bunlari kestim cikan filizlerdede bir muddet sonra yeniden siskinlik oldu neyapmam lazim

  • Mustafa bey, sanırım bu şişkinlikler ur şeklinde oluyor ve özellikle aşı yerlerinin üzerinde yer alıyor. Ayrıca, şişkinliklerden dönem dönem zamk akıntısı oluyor. Eğer şikayetler söylediğim şekildeyse büyük ihtimalle sorun limon tıkanıklık hastalığıdır. Maalesef bu hastalığa yakalanan bir ağaca yapılacak fazla birşey yok. Şişlik olan kısımları keserek uzaklaştırabilir, açık kalan yerlere yara macunu ile kapatarak hastalığın tekrar tekrar bulaşmasını önleyebilirsiniz. Bu yapılan mücadele yöntemleri işe yaramıyorsa ağacınızı söküp yerine bu hastalığa dayanıklı bir çeşit dikmenizi öneririm, maalesef bu hastalığın başka bir kimyasal mücadelesi yok 🙁
   Hastalığa dayanıklı anaç olarak ise size özellikle Rough lmon ve Troyer citrange çeşitlerini öneriyorum.

 • Merhaba, dört gün önce pazara gelen bir satıcıdan saksıda limon aldım. Satıcıya limonun yaprakları niçin sarı diye sordum(yeni çiçek açarken sararır) dedi. Çok sayıda çiçek var ama yaprakların sarı olması benim içime kurt düşürdü. Yukarıda saydığınız hastalıklar için inceledim bir sonuca varamadım. Eskişehir de oturuyorum. Ne yapmalıyım ? Selamlar

  • Nihat bey çiçeklenme döneminde yapraklar sararır şeklinde birşey söz konusu değildir. Eğer ağaçta besin eksikliği varsa (demir, magnezyum gibi) çiçeklenme sırasında da besin maddelerine çok gereksinim olduğundan bazen sararmalar görülür. Ama çiçeklenmeden değil bu sararmalar besin eksikliğindendir. Diğer yandan, bu sararmalar köklerin fazla su tutmasına bağlı oksijensiz kalması sonucunda çürümesinden kaynaklanabilir. Tüplü fidan aldıysanız plastiği yırtıp toprağa ektiğinizde sararmalar ortadan kalkacaktır. Dikeceğiniz toprağın killi olmaması önemlidir. Killi toprak su tutar ve sararma devam eder. Son olarak hastalıktan da yaprak sararmaları da görülmektedir. Ağacın bir bitki koruma uzmanı tarafından incelenmesi ve sorunun ortaya koyulması gerekmektedir.

 • Limon ağacımın yapraklarında sarı lekeler oluyor,kurumuş gibi.Yapraklar bükülüp kuruyor.Ne yapmam lazım.Ağaçım balkonda

  Sevgiler

 • Selam benim limon ve mandalina agacm var meyveleri ceviz kadar oluyo sora siyahlasp dokuluyo napmam lazm yardm edermisinz

  • Limonda meyve dökümlerinin büyük bir nedeni su dengesizliği, su dengesizliğine bağlı köklerde çürüme ya da kök hastalıkları, sıcak-soğuk stresi ve meyve ağacının küçük ya da çelimsiz olmasından dolayı meyveyi besleyemiyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bazı hastalıklar da dökülmelere neden olmaktadır. Sorununuzu bir bitki koruma uzmanına danışıp bitkiyi gösterdikten sonra en iyi şekilde belirleyip ona göre bir tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz.

 • Merhaba 5 yillik evde saksida yetisdigim bir limon agacim var 1 haftaya kadar cok saglikli ve yesildi.ama son 1 haftadir yapraklarinda kurumalar başladı ve boyle giderse sadece dallari kalacak.nedir ne yapabilirim tek tek yapraklarini ve topragini inceledim bocek bit tarzi canli yok ne yapabilirim.

 • Merhabalar iki tane saksida yetisdirdigim limon agaclarim var busene güzel cicek actilar ve cok ufak limonlar olustu ama ondan sonra tek tek dökülmeye basladilar neden ve neyapmam lazim.

  • Merhaba,

   Öncelikle yorumlarınız ve sorularınız için teşekkür ederim. Saksıda yetiştirilen limon ağaçlarında meyve dökülmesi neden olur konusunda bir yazı hazırlıyorum. Sorularınızı o yazıda tüm detaylarıyla açıklayacağım. Sitemizi takip etmeye devam edin. Çok yakında yazımız ilgili kategoride yayınlanacaktır.

 • Uyuza karsi hangi ilaçlar etkili bu yil çok gizli yayiliyor kullanilan ilaçlarda sikintimi var anlamadik bahçeleri 3 defa ilacladik devam ediyor

  • Ramazan bey merhaba,

   Uyuz için ilaçlama zamaları, ilaçlama şekli ve dozu çok önemlidir. Eğer bir önceki yıl bahçenizde uyuz problemi varsa zararın ortaya çıkmasını beklemeden ilaçlama yaparsanız önlem almış olursunuz. Mayıs ayı başında ilk ilaçlamanızı yapmış olmanız gerekmektedir. Önerebileceğim etkili madde ve dozları aşığıdaki şekildedir.

   Abamectin 18g/l (100 litre suya 25 ml)
   Fenbutatin oxide 550g/l (100 litre suya 60 ml)
   Kükürt 92% (dekara 3 kg)
   Pyridaben 20% (100 litre suya 75 gr)
   Spirodiclofen 240g/l (100 litre suya 20 ml)
   Yazlık yağlar 700g/l (100 litre suya 1.5 lt)
   Yazlık yağlar 850g/l (100 litre suya 1.25 lt)

 • Sayın yetkili,

  Diğer arkaşlar gibi benim de limon ağacı yapraklarında beyaz pamukçuklar var. Hızlıresim.com adresine yaprağın resmini gönderdim. Ayrıca, Nar ağacı yaprakları da yapış yapış oldu bu konularda ki görüş, önerilerinizi ve yardımınızı rica ediyorum.

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Yüklediktan sonra orada çıkan resmin linkini bana göndermelisiniz benim görebilmem için. yorum kısmına linki atarsanız hemen cevaplayacağım. Teşekkür ederim.

  • Merhaba Tuğçe Hanım

   Gönderdiğiniz fotoğrafları inceledim. Limon için kesin teşhisim turunçgil pamuklu beyaz sineği zararlısıdır. Zaten görüntüden de net bir şekilde anlaşılıyor. Bu zararlı bu şekilde pamuk örtüsü gibi bir görüntüye neden olur, yapraklarda ve meyvede çok yoğun bir şekilde görünüyor. Bitki özsuyunu emerek bitkinin güçsüz düşmesine, yaprak sararmalarına ve yaprak dökülmesine dahi neden olan limonun önemli zararlı böceklerinden birisidir. Malesef bu zararlı çok korunaklı bir pamuk yapısı içinde olduğu için kimyasal mücadelesi mümkün değildir. Ancak bazı önlemler alarak zararlıdan kurtulabilir ya da zararını azaltabilirsiniz. Bu önlemlerden en önemlisi budamanın doğru olarak yapılmasıdır. Ağaçların bahçenizde hava alacak şekilde budamanızı öneririm. Bunun dışında budama sırasında bu zararlının bulunduğu yaprakları uzaklaştırın ancak kopardığınız yaprakları asla bahçe içine atmayın, uzak bir yere götürün ya da yakın. Son olarak size önerim biyolojik mücadeledir. Bu zararlıyı yiyen bir doğal düşman böcek bulunmaktadır. C. noacki isimli böceğin bahçelere salınarak pamuklu beyaz sinekleri yiyerek yok etmesi üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Zirai mücadele araştırma kuruluşlarıyla irtibata geçerek bu böcekten temin edebilirsiniz. Bu konuyu bir araştırın derim.

   Narda olan zararlı ise nar yaprak bitidir. Zararlı böcekler zaten yapraklarda net bir şekilde görünüyor. Evet sizin de söylediğiniz gibi ballık yani fumajine neden olur. Yapış yapış şeffaf bir hal alır yapraklar. Zamanla bu şeffaf bal görüntüsü siyahlaşır. İşte bu siyahlaşmanın ardından yapraklar nefes alamaz ve besin üretemez. Kurumalar ve yaprak dökülmeleri görülebilir, ayrıca nar verimini de düşürür. Her neyse size nasıl mücadele edeceğinizden bahsedeyim 🙂 İlkbahar aylarında çiçek tomurcukları henüz yeni patladığında nar yaprak bitine ruhsatlı bir ilaçla yine ilacın prospetüsüne göre 1. ilaçlamanızı yapmanız gerekmektedir. Bu genelde yeterli olur. Ancak daha hala yaprakbitinden kurtulamamışsanız yaz aylarında da 2. ve 3. ilaçlamalarınızı aynı ilaçla yapabilirsiniz. İlaçlamalar arasındaki süre de yine ilacın prospektüsünde yazar her ilaç için farklıdır. Şimdi biz Ağustos ayında bulunduğumuzdan bir ilaçlama yapabilirsiniz. Ancak diğer ilaçlamalarınız için mutlaka ilkbahar aylarını bekleyin.

  • Limonda gördüğünüz pamuklu bit narda gördüğünüz şirin hastalığıdır limon için Dursban4 nar için effore yeterlidir

 • Merhaba benim limon ağıcım saksıda,ve dün farkettim ki toprağında bir sürü iri siyah böcekler var. Bunları nasıl yok edebilrim ayrıca yapraklarıda sararıp dökülüyor.
  Yardımlarınızı bekliyorum Teşekkür ederim

 • Limonda gördüğünüz kabuklu bit narda gördüğünüz şirin hastalığıdır limon için pamuklu bit narda gördüğünüz şirin hastalığıdır limon için dursban4 nar için effore kullanırsanız geçecektir

  • Merhaba Cihan Bey,

   Resimlerden zarar net bir şekilde anlaşılıyor. Bir böcek zararı. Yaprak galeri güvesiyle bulaşık bir fide satın almışsınız. Bu zararlı hem ağacınızın yapraklarını beslenerek yok eder, hem de meyve kabuğuna geçerek meyvelere de zarar verir. Kimyasal mücadelesi mevcuttur. Abamectin, İmidocloprid, Novaluron, İmidocloprid, Diflubenzuron, Hexaflumuron, Teflubenzuron gibi etkili maddeli ilaçlar kullanılarak 2 dönem halinde yapılacak ilaçlamalarla güveler yok edilebilmektedir. Doz ve ilacın atma şekli konusunda satın aldığınız zirai ilaç dükkanındaki yetkili birine sorabileceğiniz gibi yukarıda saydığım ilaçlardan birini satın aldıktan sonra yine bu konudan yorum yazarak bize de danışabilirsiniz.

 • Benim limon agacimin yapraklarında burusma var ve meyveleri uzerinde çürüyor çürümeyenlerinde ici fos ve dallarında lekeler kabarmalar var yardımcı olabilirmisiniz

  • Zararlanma olan kısımların fotoğrafını çektikten sonra internette yer alan fotoğraf yükleme sitelerine yükledikten sonra (örnek hizliresim.com gibi) linki buradan paylaşırsanız fotoğrafları inceleyerek size yardımcı olmaya çalışalım.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.