Limon Ağacı Yapraklarındaki Sararma ve Dökülmenin Nedenleri

limon-agaci-yapraklarinda-sararma-ve-dokulmelerin-nedenleri

Limon Ağacı Yapraklarındaki Sararma ve Dökülmenin Nedenleri

Limon yetiştiriciliği ya da hobi olarak limon kültürü yapanların en çok şikayetçi oldukları konuların başında limon ağacının yapraklarında sararma ve dökülmedir. Son zamanlarda sitemize gelen soruların çoğu da bu durumdan şikâyetçi olduğu için limon ağacı yapraklarındaki sararma ve dökülmenin nedenleri hakkında yazıyı hazırladık. Sorunlarınızın neden kaynaklandığını ve ağaçlar için tedavi yöntemlerini kolayca bulmanız dileğiyle…

Öncelikle sararma ve dökülmenin nedeni iyi anlaşılmalıdır. Çünkü sararmalar bir hastalıktan kaynaklı olabileceği gibi zararlı ya da beslenme bozukluklarından kaynaklı da olabilmektedir. Hastalık olarak değerlendirildiğinde uçkurutan ve limon tıkanıklık hastalığı bu tür belirtilere neden olurken, azot ve demir eksiklikleri de limonda yaprak sararmalarına ve dökülmelere neden olmaktadır. Son olarak zararlı anlamında limonda zarar yapan akarlar önce kloroz yani sararmaya daha sonra da dökülmelere neden olmaktadır. Bu nedenle öncelikle bitki uzman bir kişi tarafından incelenip zararın neden olduğu anlaşılmalı daha sonra ise mücadelesine karar verilmelidir.

limon-agaci-yapraklarinda-sararma-ve-dokulmelerin-nedenleri

limon-agaci-yapraklarinda-sararma-ve-dokulmelerin-nedenleri

Hastalık Kaynaklı Yaprak Sararmaları ve Dökülmeler

Uçkurutan: Limon ağacınızın yapraklarında sararma ve dökülmeler olduğunda eğer bu uçkurutan hastalığından kaynaklıysa anlamanın birkaç basit yolu bulunmaktadır. Ekim ve Mart ayları arasında meydana gelen bu hastalıkta tipik belirtiler özellikle uç yapraklarda sararma ve yaprak sapları dallarda kalacak şekilde seyreden dökülmelerdir. Bu dökülmeler tepeden inme şeklinde tüm yaprakların dökülmesine kadar ilerlemektedir. Diğer yandan hastalığın en önemli göstergesi de uç dallar ikiye bölündüğünde turuncumsu kahverengi damar lekelenmeleri görülmesidir. Hastalıkla mücadelede bakırlı ilaçlar (bakır hidroksit, bakır oksiklorür) ekim, aralık ve mart aylarında üç ilaçlama şeklinde yeşil aksama uygulanır. Bakır oksiklorürün önerilen dozu 400 gr ilaç/100 lt su, bakır hidroksitin ise 200 gr ilaç/100 lt su şeklindedir.

limonda-uckurutan

limonda-uckurutan

Limon Tıkanıklık Hastalığı: Bu limon tıkanıklık hastalığının ilaçlı mücadelesi bulunmamaktadır. Virüs olduğu için hastalık görüldüğünde hasta bitkiler sökülüp atılmalıdır. Ancak bazı bitki besleme yöntemleriyle ağacın kısmen de olsa ayakta tutulması ve verim alınması mümkün olabilmektedir. Bahçe kurulacak zaman alınan fidanların virüsten ari olmasına dikkat edilmelidir.

(Limon ağacı hastalıkları için tıklayınız.)

Bitki Besin Eksikliklerinden Kaynaklı Sararmalar ve Dökülmeler

Demir Eksikliği: Özellikle bitkinin genç yapraklarında sararmalar görülmektedir. Daha sonra ilerleyen dönemlerde sararan yapraklar dökülmektedir. Sararmaların demir eksikliğinden kaynaklandığını anlamanın en önemli yolu sararmaların damar aralarında damarlar yeşil kalarak gerçekleşmesidir. Damarlar yeşil kalıp damar aralarında sararma şeklinde kendini belli eden demir eksikliği sonucunda çiçeklenme de etkilenmekte verim düşüklüğü yaşanmaktadır. Sözü edilen sararmaları engellemek için % 6’lık metalik demir şelatlarının 250 gr demir/ 100 lt su dozunda belirtilerin görüldüğü zamanda ağaçlara uygulanması gerekir.

limon-yapraklarinda-demir-eksikligi

limon-yapraklarinda-demir-eksikligi

Zararlı Kaynaklı Yaprak Sararmaları ve Dökülmeler

Özellikle limon ağaçlarında beslenen akar denilen kırmızı örümcekler yapraklarda beslenmeleri sonucunda önce emgi yerlerinde nokta nokta sararmalar yapmakta, daha sonra beslenmenin devam etmesi nedeniyle tüm yaprakta sararma ve dökülmeye neden olmaktadır. Bu zararlıyı limon yapraklarının alt yüzeylerinde çok dikkatli bakarak görmek mümkündür. Hatta piyasada satılan büyüteçler de bu iş için kullanılabilir. Mücadelesinde kükürt, Etoxazole, Fenbutation oxide, Fenazaquin, Pyridaben, Spirodiclofen, Tebufenpyrad etkili maddeli ilaçlar, yazlık ve kışlık yağlar önerilen dozlarda kullanılmaktadır.

3 YorumLütfen Yorum Bırakınız

 • limon ağacını cam balkonda beslemekteyiz.fakat geldiğinde üzrinde çiçekleri ve yaprakları yeşildi.şimdi birden yaprakları döküldü .bunun için ne yapmam lazım.iyi günler.

  • Öncelikle ağacın dökülen yapraklarının alt kısımlarında minik böcekler olup olmadığını kontrol edin. Eğer bazı böcekler görüyorsanız dökülmenin nedeni kabuklu ya da zararlının türüne göre yaprak biti olabilir. Bu durumda bitki koruma ürünü satan dükkanlardan zararlı türüne uygun ilaç alarak uygulayabilir ya da ev yapımı olarak aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz.

   Yaptığınız kontrollerde eğer bir zararlı böcek görünmüyorsa bu durumda bu ani dökülmenin yer değişikliğinden kaynaklanmış olabileceğini söyleyebilirim. Çünkü limon ortam değişikliklerinden çok çabuk etkilenir ve tepki olarak da yapraklarını döker. Bu durumda kuruyan dallar varsa budayarak temizleyin, sulama ve bakımını yapın, yapraklar tekrar çıkacaktır. Ayrıca ağacın soba, kalorifer gibi ısı kaynaklarına çok yakın olmamasına da özen göstermenizde fayda var.

   Ev Yapımı İlaç Tarifi:

   MALZEMELER

   – 1 yemek kaşığı Zeytinyağı
   – 1 yemek kaşığı Arap Sabunu veye benzeri doğal sabun
   – 1 litre su
   – FısFıs

   FısFıs’ın sıvı haznesine tüm malzemeleri koyup iyice çalkalıyoruz. Böylece yağ sabunla çözülerek suya karışıyor. Elde ettigimiz sıvıyı yaprakların üstünde bit gördüğümüz yerlere (ya da bitin yapış yapış örümcek ağı benzeri kirlerini gördüğümüz yerlere) sıkıyoruz. Ertesi gün baktığımızda tüm bitler ölmüş olacak.

   Hala daha çare olmuyorsa bu kez bir zirai ilaç satan dükkana gidip ruhsatlı yaprakbiti ilacı alarak onu da uygulayabilirsiniz.

 • Benim limon agaclarim var.meyve verdi sora meyveleri ceviz kadar oldu ama sim siyah oldu dokuldu napmam.lazm

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.