Muz Ağacı Nerede Yetişir? Morfolojisi ve Tarihi

Muz-Agaci-Nerede-Yetisir-Morfolojisi-ve-Tarihi

Muz tropikal meyveler arasında yer alan bir bitkidir. Özellikle Güneydoğu Asya’da yetiştirilmektedir. Çiğ olarak ve bazı tatlıların içinde tüketilen bir meyvedir. Ülkemizde Antalya Anamur gibi daha çok sıcak ve tropikal iklime yakın yerlerde yetişen muz ağacı hakkında geniş bilgiye ağaç türleri kategorimizdeki bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

muzun-morfolojisi-cicegi-ve-meyveleri

muzun-morfolojisi-cicegi-ve-meyveleri

Muzun Morfolojik Yapısı

Muz ağacının gövdesi yaprak saplarının bir araya gelmesi ile oluşur diyebiliriz. Gövdenin boyu yaklaşık olarak 1 ile 3 metre arasında değişiklik göstermektedir. Gövde yeşil renklidir. Fakat yaşlandıkça una benzeyen bir tabaka ile kaplanır. Muz ağacının yaprakları ilk oluştuğu zaman boru şeklinde bir yapıya sahip olur. Daha sonra uç kısmı açılır. Gövde tamamlandıktan sonra meyve salkımlarına benzeyen ve hevenk adı verilen muzların toplu halde durduğu tomurcuklar meydana gelir. Her ağaçta yaklaşık olarak sayıları 10 ile 15 arasında değişen muz hevengi bulunmaktadır.

Meyveleri her hevenkte ortalama 10 ile 26 parmak olmak üzere değişiklik göstermektedir. Olgunlaşma süresinde parmaklar yeşil renklidir. Olgunlaştığı zaman dış kabuğu muzun çeşidine göre sarı, yeşil ya da pembe olabilir. Meyvesi tatlıdır. Muz özellikle pastacılık alanında sıklıkla tüketilen bir meyvedir. Hem ülkemizde hem dünyada en çok kullanılan ve yenilen tropikal meyveler arasında yer alır.

muz-nerede-yetisir

muz-nerede-yetisir

Muzun Tarihi

Muzun tarihinin MÖ 6. Yüzyıla kadar dayandığı bilinmektedir. MÖ 6. Yüzyılda Hindistan’da yetiştirilmeye başlandı. Daha sonra MÖ 2. Yüzyılda Çin’de yetiştirilmeye başladı.

Türkiye’de muz 1870 yılında süs bitkisi olarak yetiştirilmiş daha sonra tarımına başlanmıştır. 1950’li yıllarda ise hem üretimi hem de tüketimi artmıştır. Muzun anavatanı Malezya, Endonezya ve Güneydoğu Asya’dır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.