Nefes Darlığı Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

nefes darlığı sebepleri

Hangi Problemler Nefes Darlığı Sorununa İşaret Etmektedir?

Dinlenme durumundayken nefes darlığı, nefes alamama ya nefes alışverişinde darlık dışında el ve ayak bileklerinde şişme, aktivite ya da egzersiz yapıldıktan sonra nefesin kesilmesi, nefes darlığı sırasında göğüs ağrılarının görülmesi, iştah kaybının yaşanması, istem dışı yaşanan kilo kaybı ya da istemsiz kilo alma ile yaşanan nefes darlığı bir problem olduğuna işarettir. Bu sorunlar dışında ateş ya da terlemenin bir getirisi olarak yaşanan nefes darlığı, nefes alımı sırasında ıslık ya da hırıltı benzeri seslerin görülmesi, nefes darlığı ile birlikte yaşanan inatçı öksürük de nefes darlığına işarettir.

Nefes Darlığının Nedenleri Arasında Neler Yer Almaktadır?

Nefes darlığının nedenleri arasında, astım, zatürree, koah, akciğer zarında sıvı birikmesi gibi akciğer ya da solunum yolları rahatsızlıkları, kalp krizi, kalp yetmezliği ya da kalp ritminde bozukluk gibi kalp rahatsızlıkları, panik atak ya da kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklar nefes darlığına sebep olan faktörlerden sayılabilir.

Nefes Darlığının Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?

Nefes darlığının tedavisi için, eğer sigara içiyor ya da alkol tüketiyorsanız, sigarayı ve alkolü bırakmalısınız. Kaygı, depresyon ve stres bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklarınız varsa psikiyatra başvurmalısınız, kendi kendinize ilaç kullanmamalı, doktorunuza başvurmalısınız. Alerjenlerden ya da kirli havadan uzak durarak, bedeninizin de temiz kalmasını rahatlık ile sağlayabilirsiniz.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.