Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgi724/public_html/wp-includes/kses.php on line 894
Pekan Cevizi Yetiştiriciliği - Özellikleri ve Ekonomik Önemi | Bilgi 7/24

Pekan Cevizi Yetiştiriciliği – Özellikleri ve Ekonomik Önemi

Pekan-Cevizi-Yetistiriciligi-Ozellikleri-ve-Ekonomik-Onemi

Pekan Cevizi Yetiştiriciliği – Özellikleri ve Ekonomik Önemi

Pekan Cevizi, tropikal ağaç türlerinden bir tanesidir. İnsan sağlığı açısından faydalarının her geçen gün ortaya çıkması ile tüketimi ve üretimi artmıştır. Pekan cevizi her iklim koşulunda yetişir. Yani hem sıcak bölgelerde hem de soğuk bölgelerde yetişen çeşitleri vardır.

Pekan cevizi ağaçları güçlü bir kök yapısına sahiptir. Kökleri çok derinlere inebilir. 1 metreye kadar inen eğri kökleri dikkatli bir şekilde kesilmelidir. Kesilen köklerin kurumaması için nemli bir bez ile muhafaza edilmesi gerekmektedir. Pekan cevizinin meyvesi oldukça pahalıdır. Kabuklu bir yapısı vardır. Olgunlaşan meyveler normal cevizde olduğu gibi sert bir kabuk ile örtülür. Kabuğu kırıldığı zaman meyvenin etli kısmı ortaya çıkar.

pekan-cevizi-yetistiriciligi

pekan-cevizi-yetistiriciligi

Pekan cevizinin dünya üzerinde üretiminin %72’sini tek başına Amerika yapmaktadır. Ülkemizde Akdeniz ve Güney Ege bölgesinde yetiştirilmeye başlanan pekan cevizi ülkemizde önemli bir sektörün gelişmesine yol açmıştır.

Pekan cevizi ağacının en verimli olduğu yılları 25 yılı geçtikten sonraki dönemidir. Olgunlaşan bir ağaçtan yaklaşık olarak 400 ile 500 kilo arasında verim alınmaktadır. Çok pahalı olduğu bilinen bu ceviz türünün kabuklu hali ile kilosu 200 TL’yi bulmaktadır. Bu açıdan pekan cevizi ülkemizde yeni yeni yetiştirilmeye başlanmış ve hızla artan bir öneme sahiptir.

Pekan cevizi ülkemizde ilk olarak 1953 yılında yetiştirilmeye başlamıştır. Başarı ile sonuçlanan bu girişimin ardından hızla yayılmıştır. Pekan cevizi ülkemize Amerika’dan getirilmiştir.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgi724/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.