Pilates Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Tarihçesi

pilates-nedir-faydalari-tarihcesi

Pilates bir spor dalından çok dünya genelinde kabul edilmiş rehabilitasyon veya fizyoterapidir. Bilindiği üzere birçok insan sağlıklı, dinç yaşamak ister. İşte tam bu noktada pilates devreye giriyor çünkü pilates bir insanı dinç, zinde tutma, duruşu düzeltmek, karın ve sırt bölgelerimizi sağlıklı bir şekilde geliştirmek bununda vucudumuza esnek bir yapı kazandırmayı vb. kazandırıyor.

joseph-pilates

joseph-pilates

Yazımızın başında da belirttimiz üzere bir spor dalı değildir ve kuralları, hakemi vb. bulunmaz. Pilates’in amacı kas sistemimiz veya iskelet sistemimizde meydana gelen rahatsızlıkları iyileştirmeyi sağlamak yani fizyoterapi kaynağında gelişen rehabilitasyom yöntemidir. Pilates‘de yapılan egzersizler sayesinde birçok rahatsızlığınızı giderebilmeniz mümkün. Joseph Pilates tarafından geliştirilen Pilates, 100 yıllık bir maziye sahip. Joseph Pilates, çocukluğunda romatizma ve astım gibi hastalıklara yakalanmış ve bu hastalıklarının olmasına rağmen vücut geliştirmeyi çok seven birisi olmuştur. Boksörlük eğitmeni olarak da bu durumu kanıtlamıştır. Peki ya Pilates nasıl ortaya çıktı. Joseph, bu kadar sevgi duyduğu vücut geliştirmede yeni yöntemler oraya çıkarmış bunun yanında doğu formunda egzersizleri fizyoloji ve hareket ile birleştirerek ortaya Pilates’i çıkarmıştır. Ayrıca Joseph Pilates yöntemini Birinci Dünya Savaşın’da ki askerlere uygulamıştır.

Pilates’in yararlarına değinecek olursak: Sıkı karın kasları, esnek kaslar, vücut duruşunda düzelmeler, kaslarımızın kontrolünü sağlar, dolaşım sistemimizi rahatlatır, sakatlanma riski azalır, atletik bir vücut yapısı vb. birçok yararı bulunuyor. Aynı zamanda pilates’de dikkat edilmesi gereken hususlar şunlar: Konsantrasyonumuzu sağlamamız gereklidir, kontrollü olmalıyız, merkezleme, akıcı bir şekilde hareket etmeliyiz, nefes, kesinlik bunlar dikkat edilmesi gereken hususiyetler.

1 YorumLütfen Yorum Bırakınız

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.