Radyasyonun Zararları Nelerdir?

radyasyonun-zararlari-nelerdir

Radyoaktif maddeler ışınım yolu ile çevrelerine radyasyon yaymaktadır. Radyoaktif maddelere doğada çok fazla karşılaşmasak da gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda her geçen gün bu maddelerin varlığı artmaktadır. Peki radyasyonun zararları nelerdir? İnsan vücudunda ne gibi değişikliklere ve hastalıklara sebep olmaktadır?

İnsan vücudunda radyasyonun çok fazla tahrip edici ve yıkıcı etkileri vardır. Öncelikle radyasyona maruz kalan bir insanda hücrelerin erimesi ve hücre ölmesi meydana gelir. Hücrelerin ölmesi o bölgedeki dokuların kaybına sebep olur. Çünkü dokular çok sayıda hücrenin bir araya gelmesi ile oluşan yapılardır. Dolayısı ile hücre kaybı beraberinde doku kaybını da tetiklemektedir. Radyasyon sonucu beyin hücrelerinin ölmesi kalıcı hastalıklara ve kısmı felçlere sonucunda da ölümlere dahi sebep olmaktadır. Beyin yönetemediği dokuyu kullanamayacağı için hareket bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Uzun süreli radyasyona maruz kalan bir insanda hücrelerin öldüğünden bahsettik. Hücre ölümü yalnızca doku kaybına değil ilerleyen safhalarda da kanserin tetiklenmesine sebep olmaktadır. Kanser ise çağımızda çaresi olmayan öldürücü ve çok tehlikeli bir hastalıktır.

radyasyonun-zararlari-nelerdir

radyasyonun-zararlari-nelerdir

Son yıllarda radyoaktif maddelerin kullanıldığı unsurlar yaşantımız dört bir yanının sarmış durumdadır. Ve bu durum gelecekte artarak devam edeceği görülmektedir. Hatta kullandığımız cep telefonları bile az miktarda radyasyon yaymaktadır. Yine ofislerimizdeki ya da evlerimizdeki bilgisayarlardan da radyasyon azımsanamayacak kadar düzeyde yayılmaktadır.

Elbetteki kullandığımız eşyaları tamamen ortadan kaldıramayız fakat kullanım sıklığımızı azaltabiliriz ya da sürekli çevremizde tutmak yerine kısa süreli de olsa yanımızdan uzaklaştırmanız da fayda vardır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.