Retinopati Nedir? Hastalığın Belirtileri ve Tedavisi

Retinopati-Nedir-Hastaligin-Belirtileri-ve-Tedavisi

Retinopati adından da anlaşılacağı gibi gözün retinasında oluşan bir hastalıktır. Retina yani gözün ağ tabakasında bulunan kan damarlarında oluşan hasarların genel adıdır. Retinopati hastalığı genel olarak diyabet yani şeker hastalarında görülmektedir. Günümüz koşullarında körlüğün en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Oldukça ciddi bir göz hastalığıdır.

Retinopati hastalığında görme kaybı hemen ortaya çıkmaz. Hastalığın ilerlemesi ve tedavi edilmemesi durumunda görme kaybı ortaya çıkacaktır. Bu hastalık için erken teşhis oldukça önemlidir. Bu yüzden belli aralıklarla göz doktoruna gidip muayene olunması önerilmektedir.

retinopati-nedir-belirtileri

retinopati-nedir-belirtileri

Retinopati oldukça sinsi ve teşhis edilmesi zor bir hastalıktır. Görme kaybı oluşmadan önce gözde görmeyi sağlayan ve ışığı algılayan tabaka olan retinaya ciddi hasarlar verebilir. Hastalığın ilerlemesi 4 evreden oluşur. İlk evre görme kaybına yol açmaz fakat erken teşhis önemlidir. Hastalığın 4. Evresinde ise gözde kanamalar başlar ve ani görme kayıpları yaşanır.

Retinopati Nasıl Tedavi Edilir?

Retinopati hastalığı sırasında gözde makula adı verilen ve görmeyi engelleyen iltihaplanma durumu yoksa tedaviye gerek yoktur. Retinopati sebebi ile yeni damarlar oluşuyorsa bütün retinaya lazer tedavisi uygulanır. Lazer tedavisi göz içinde kanama başlamadan yapılmalıdır. Kanama varsa lazer tedavisi uygulanmaz.

Göz içerisinde kanama başladıysa artık hastalık ameliyat evresine gelmiştir. Bunun için vitrektomi adı verilen ve uzman doktorlar tarafından yapılan cerrahi müdahale işlemi gerçekleştirilir. Vitrektomi ile gözün içinde oluşan kanama temizlenir ve bu adımdan sonra gerekli lazer tedavisi uygulanır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.