Sakız Ağacının Morfolojik Özellikleri-Sakız Ağacı Yetiştiriciliği ve Tarihçesi

Sakiz-Agacinin-Morfolojik-Ozellikleri-Sakiz Agaci-Yetistiriciligi-ve-Tarihcesi

Sakız ağacı, sakız ağacıgiller familyasında bulunan bir ağaç türüdür. Bilimsel ismi Pistacia lentiscus olan Sakız ağacı, bir Akdeniz bitkisi olup Antep fıstığı, çitlembik ile aynı familyada yer almaktadır. Sakız ağacının kabuklarının çizilmesi sonucunda açığa çıkan reçine sakızın ham maddesini oluşturmaktadır. Birçok kullanım alanı bulunan bu ağacın sağlık anlamında yararları da bulunmaktadır. Bugün ağaç türleri bölümümüzden sakız ağacının morfolojik özellikleri, yetiştiriciliği ve tarihçesi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

sakiz-agaci-morfolojisi

sakiz-agaci-morfolojisi

Sakız Ağacının Morfolojik Özellikleri

Sakız ağacı genellikle 1 ile 3 metre arasında değişen bir uzunluğa sahiptir. Sık dallı ve çalı şeklindedir. Gövdeleri oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Gövdesi esmer renklidir. Sakız ağacının meyveleri kırmızı renklidir. Sakız ağacının yaprakları her daim yeşil kalır. Yaprakları kış aylarında dökülmez. Maki bitki örtüsünün hakim olduğu bölgelerde yetişir. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde sıklıkla yetiştirilir. Sakız ağacı iki evcikli bir yapıya sahiptir. Yani hem dişi hem erkek ağaçlar vardır. Damla sakızı denilen tür sadece erkek ağaçlarda yetişmektedir.

Sakız ağaçları genellikle çelikleme yöntemi ile çoğaltılır. Hazırlanan odun çeliklerinin doğruda araziye dikilmesi ile yeni ağaçların oluşumu sağlanır. Sakız ağaçlarının en verimli çağları 15 ile 50 yaşları arasında verim alınan çağlarıdır. Bir ağaçtan ortalama 300 ile 350 gram arasında sakız elde edilebilir.

sakiz-agaci-yetistiriciligi

sakiz-agaci-yetistiriciligi

Sakız Ağacının Tarihçesi

Ülkemizde sakız ağacı yetiştiriciliğinin tarihçesine dair net bilgiler bulunmamaktadır. Sakız ağacı ülkemize ne zaman ve hangi ülkeden geldi bilinmemektedir. Fakat özellikle Çiftlikköy ve Alaçatı’da bulunan eski sakızlık kalıntıları, sakız ağacı yetiştiriciliğinin eski zamanlara dayandığını göstermektedir.

Normal sakızın yanı sıra damla sakızı dediğimiz ve sadece Yunanistan’ın Sakız Adasında yetişen bir tür bulunmaktadır. Bu tür Türkiye’de Sakız Adası iklimine en yakın olan Çeşme’de yetişmektedir. Çeşme ülkemizde sakız ağacı yetiştiriciliği açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.